Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Niemieccy ekonomiści przewidują w tym roku wzrost PKB o 1,9 proc

3 grudnia 2015
Cztery wiodące niemieckie instytuty ekonomiczne przewidują na rok 2014 wzrost krajowego PKB o 1,9 proc. W roku przyszłym gospodarka ma rozwijać się w tempie 2 proc. - wynika z analizy przedstawionej w czwartek w Berlinie. Instytuty skrytykowały politykę rządu.

Raport niezależnych placówek badawczych pokrywa się niemal w całości z przewidywaniami rządu z lutego. Eksperci rządowi spodziewają się wzrostu gospodarki o 1,8 proc. w tym roku i 2 proc. w przyszłym.
Pomimo pomyślnych prognoz, instytuty ekonomiczne skrytykowały założenia polityki gospodarczej i społecznej rządu Angeli Merkel. Zdaniem niezależnych ekonomistów obniżenie do 63 lat wieku emerytalnego dla osób, które mogą wykazać się 45-letnim okresem składkowym ubezpieczenia społecznego oraz wprowadzenie płacy minimalnej w wysokości 8,50 euro za godzinę, zahamują obserwowany od kilku lat stały wzrost liczby zatrudnionych.
Płaca minimalna spowoduje likwidację 200 tys. miejsc pracy w przyszłym roku - ostrzegli ekonomiści. Szanse osób o niskich kwalifikacjach spadną - czytamy w analizie.
Motorem wzrostu pozostanie w roku bieżącym konsumpcja wewnętrzna. Liczba zatrudnionych w roku 2014 wzrośnie po raz kolejny, inflacja nie powinna przekroczyć poziomu 1,3 proc. W przyszłym roku ceny mogą natomiast wzrosnąć o 2 procent.
Raport opracowały: Niemiecki Instytut Gospodarki DIW z Berlina, Instytut Badań Gospodarczych z Halle, instytut IFO z Monachium oraz Nadreńsko-Westfalski Instytut Badań nad Gospodarką z Essen. Ekonomiści tych czterech placówek opracowują dwukrotnie w ciągu roku - na wiosnę i na jesieni prognozy dotyczące stanu niemieckiej gospodarki.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę