Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nielegalny handel egzotycznymi zwierzętami w Wielkopolsce

11 września 2003

Papuga trzymana w akwarium, w którym nie może rozwinąć skrzydeł, małpa więziona w szafie przez 12 lat to przykłady nieludzkiego traktowania zwierząt. Większość egzotycznych zwierząt do Polski sprowadzona zostaje nielegalnie. Kupując je narażamy się na konsekwencje prawne.

W Poznaniu, przy Bibliotece Ekologicznej, działa jedyne w Polsce Centrum Monitoringu Konwencji Waszyngtońskiej, której celem jest ograniczenie handlu zagrożonymi wyginięciem gatunkami. 
 
Zyski z nielegalnego handlu ginącymi gatunkami zwierząt porównywalne są do tych, uzyskiwanych z handlu narkotykami i bronią. Handlarze, aby zarobić narażają na śmierć 9 na 10 z przemycanych zwierząt. Opłaca się to im jednak. Kupując małpę, węża, papugę bez wymaganych dokumentów stajemy się wspólnikami przestępstwa i przyczyniamy się do ginięcia rzadkich gatunków. Przy okazji narażamy się na choroby, pogryzienia, ukąszenia.
 
 Podczas kontroli przeprowadzonej wczoraj w jednym z poznańskich sklepów znaleziono małpkę sajmirii oraz żółwia stepowego, pochodzące najprawdopodobniej z przemytu.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę