aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Niedożywienie utrudnia leczenie

19 czerwca 2006

Ponad połowa pacjentów przyjmowanych do szpitali nie jest ważonych, nikt nie ocenia stanu ich odżywienia. Tylko połowa wypisywanych do domu chorych dostaje od lekarzy porady żywieniowe - wynika z ogólnopolskich badań, jakie przeprowadzono na niedożywionych pacjentach w szpitalach. Podobnie jest na Opolszczyźnie.

Poprawę tego stanu ma na celu ogólnopolska kampania edukacyjna "Nie daj się zjeść chorobie".

W jej ramach 19 i 20 czerwca wszyscy chętni mogli skorzystać z porad fachowa dra Józefa Bojki, ordynatora oddziału anestezjologii i intensywnej terapii w Szpitalu Wojewódzkim i członek Polskiego Towarzystwa Pozajelitowego i Dojelitowego.

- Kiedyś wydawało się, że chorego poddawanego w szpitalu różnym obciążającym organizm zabiegom wystarczy po prostu nawadniać za pomocą kroplówki - mówi dr Bojko. - W ostatnich latach stosuje się już tzw. terapię żywieniową, której najprostszym pozaszpitalnym przykładem jest zażywanie preparatów witaminowych - mówi. - Pacjenci chorzy, poddawani chemioterapii czy radioterapii, potrzebują leczenia żywieniowego, czyli odpowiedniego odżywiania wspartego potrzebnymi preparatami, po prostu po to, żeby przeżyć.

- Pomaga ono także w gojeniu się ran pooperacyjnych i w powrocie operowanego pacjenta do zdrowia - dodaje dr Aleksander Sachanbiński, ordynator oddziału chirurgii onkologicznej w Opolskim Centrum Onkologii.

Obaj fachowcy są zdania, że to lekarze rodzinni powinni być pierwszymi, którzy rozpoczną rozmowę ze swoimi pacjentami o odżywianiu, utracie wagi itp.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę