MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Nie tylko o Wspólnej Polityce Rolnej

29 listopada 2007
W Brukseli w dniach 21 – 22  odbyło się posiedzenie Prezydium COPA- COGECA. W obradach uczestniczyli  również przedstawiciele Krajowej Rady Izb Rolniczych reprezentując  po raz kolejny  na forum europejskim polskie organizacje rolnicze . Głównym tematem dyskusji  był przyszłoroczny przegląd Wspólnej Polityki Rolnej (tzw. „Health Check”).

W trakcie spotkania omawiano również negocjacje w ramach Światowej Organizacji Handlu , przyszłe wyzwania dotyczące bezpieczeństwa żywności oraz  projekt budżetu COPA-COGECA  i plan prac na 2008 rok, a także promocje bioenergii pozyskiwanej z lasów. Dyskutowano także   na temat stanowiska COPA-COGECA w sprawie umowy bilateralnej między Unią Europejską a krajami Bliskiego Wschodu dotyczącej utworzenia wspólnej strefy wolnego handlu po 2010 roku.
W imieniu polskich organizacji rolniczych głos w sprawie zmian w WPR zabrał Wiktor Szmulewicz, prezes KRIR. Obecnie COPA COGECA przygotowuje wspólne stanowisko europejskich organizacji rolniczych. Dlatego Istnieje możliwość proponowania swoich rozwiązań, czy  też nanoszenie uwag do projektu przygotowanego przez COPA COGECA ( jest opublikowany   na stronie internetowej KRIR).
Ponadto rozmawiano na temat  rynku mięsa, który znajduje się obecnie w trudnej sytuacji nie tylko w Polsce , ale również  w całej Europie. Wiktor  Szmulewicz podkreślił konieczność podjęcia działań wspierających ten sektor, ponieważ istnieje niebezpieczeństwo utraty wielu producentów trzody chlewnej, którzy nie są w stanie produkować po tak niskich cenach jakie obecnie są na rynku mięsa wieprzowego. Również trudna jest sytuacja na rynku wołowiny i wymaga także  wsparcia. Portugalskie organizacje zgłaszały problemy na rynku drobiu. Zadecydowano, że COPA wystąpi do Komisji Europejskiej o podjęcie działań, które mogłyby wesprzeć rynek mięsa w Europie i pomóc rolnikom.
- Polskie organizacje coraz lepiej współpracują ze sobą, co dobrze wróży dalszej obecności w COPA – COGECA. Uczestniczą w spotkaniach uzgodnieniowych przed wysłaniem przedstawicieli polskich organizacji na posiedzenia grup roboczych do Brukseli, rozpowszechniają wyniki tych posiedzeń, wymieniają się informacjami i wspierają w tłumaczeniach materiałów napływających z Brukseli. Należy mieć nadzieję, że w kolejnych latach współpraca ta będzie coraz lepsza, a co za tym idzie, polscy rolnicy będą mieli coraz większy wpływ na treść stanowisk przygotowywanych w COPA – COGECA mówi Katarzyna Boczek , dyrektor Biura KRIR.



POWIĄZANE

Ten spór wciąż rozpala emocje Polacy uwielbiają święta, ale równie mocno kochają...

W dzisiejszym świecie innowacje technologiczne są na porządku dziennym. Każdego ...

‘Dlaczego chcesz się przebranżowić?’, to najnowszy konkurs przygotowany przez po...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę