FAMMU/FAPA podała, że dnia 12 grudnia br. na spotkaniu Rady ds. Energii ministrowie energetyki państw członkowskich nie osiągnęli porozumienia co do ustalenia wspólnej pozycji negocjacyjnej w kwestii ograniczenia poniżej 10 proc. w celu zużycia energii w transporcie z biopaliw pierwszej generacji (z surowców spożywczych) do 2020 roku. Ministrowie wstępnie w trakcie litewskiej „prezydencji" proponowali 7 proc. wobec 5 proc., które zaproponowała Komisja.
Stanowiska państw były mocno rozbieżne, ponieważ część z nich chciała zbliżyć się do poziomu 5 proc., a inne wyraziły chęć akceptacji poziomu wyższego niż 7 proc.
Jakkolwiek 7 proc. wydaje się zrównoważoną propozycją, to jednak kilka krajów nie chciało jej poprzeć ostatecznego tekstu porozumienia ponieważ nie zawierał on wystarczających zachęt dla iopaliw drugiej generacji, a inne ze względu na zbyt niski 7 proc. pułap wg. nich. W tej sytuacji kwestie legislacji przeciągną się. Grecka prezydencja (styczeń/czerwiec 2014) będzie się musiała również mierzyć z kwestią ILUC (wcześniej proponowano włączenie jej do zrównoważonych kryteriów dla biopaliw od 2020 roku).