Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nie lubimy porzeczek?

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej w cotygodniowej analizie podał, że produkcja porzeczek czarnych w 2011 roku została oszacowana przez GUS na poziomie 115 tys. t, tj. znacznie niższym w porównaniu do 2010 roku, kiedy wynosiła 146 tys. t. W wyniku tego, zainteresowanie ze strony zakładów przetwórczych surowcem w tym roku było wysokie, co widać było po znacznym wzroście cen porzeczek w skupie.
Producenci przetworów z porzeczek czarnych narzekają jednak, że zbiory te były niedoszacowane, co poskutkowało większą niż planowano produkcją przetworów z tych owoców. Z informacji od przetwórców wynika, że obecnie mają oni problemy ze sprzedażą wyprodukowanych przez siebie przetworów.

Wysoka cena porzeczek czarnych w bieżącym sezonie spowodowała również, że wielu rolników w niektórych regionach kraju zdecydowało się na zwiększenie powierzchni lub założenie plantacji, licząc na opłacalną produkcję tych owoców w kolejnych latach. Popyt na sadzonki poprzeczek czarnych był w tym roku bardzo wysoki.
Nie wiadomo czy, i w jakim stopniu, wpłynie to na zwiększenie powierzchni uprawy porzeczek czarnych, bowiem wielu plantatorów w tym roku ze względu na warunki pogodowe uzyskało niewielkie ilości owoców lub nie osiągnęło żadnej produkcji. Stawia to pod znakiem zapytania kontynuowanie takiej działalności.
W miejscach takich, gdzie straty w produkcji były duże, wzrost powierzchni, a także tempo przyrostu nowych producentów również prawdopodobnie będzie niewielkie. Inaczej to wygląda w regionach, gdzie produkcja była dobra. Gdyby okazało się, że nasadzenia w skali kraju zwiększyły się znacznie, wtedy można spodziewać się, że za 3-4 lata, w przypadku dobrych zbiorów, wystąpić może nadprodukcja porzeczek. Dla ich producentów oznaczałoby to niskie ceny skupu i w efekcie niską opłacalność produkcji.
Należy przypomnieć, że obecnie w przypadku dobrych warunków pogodowych i korzystnych zbiorów producenci mają do czynienia z niskim poziomem cen. Należą one również do jednych z najbardziej zmiennych w ostatnich latach. W 2006 roku średnia cena skupu porzeczek czarnych do przetwórstwa według danych IERiGŻ-PIB wynosiła 0,63zł/kg, w bieżącym roku ukształtowała się na poziomie ponad 4,00 zł/kg.



POWIĄZANE

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...

Świadczenie 500 plus, a od początku 2024 roku podwyższone do 800 plus, wypłacane...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę