Copa-Cogeca z zadowoleniem przyjęła zawarte 10 grudnia 2014 roku wstępne porozumienie pomiędzy Parlamentem Europejskim i Radą Europejską, w którym zagwarantowano, że w przyszłym roku nie będzie cięć w unijnych wydatkach na rolnictwo, co ma kluczowe znaczenie w obliczu kryzysu wywołanego rosyjskim embargiem.
Zdaniem Pekki Pesonena , sekretarza generalnego Copa – Cogeca w 2015 roku wyjątkowe znaczenie będzie miało zagwarantowanie wystarczających funduszy na sfinansowanie środków łagodzących silny cios wywołany przez rosyjskie embargo na produkty rolne, którego ofiarą padł unijny sektor rolny. Producenci mleka z Łotwy, Estonii, Litwy i Finlandii z dnia na dzień stracili najważniejszy rynek eksportowy, a dziś ceny nie pokrywają kosztów produkcji. Polscy producenci jabłek, hiszpańscy producenci pomidorów i duńscy producenci wieprzowiny także rejestrują rekordowo niskie ceny. Potrzeba działań ukierunkowanych na obszary, które ucierpiały najbardziej.
W ocenie Pesonena na całym europejskim rynku widoczna jest presja na obniżenie cen. Wyjątkowo trudna jest sytuacja rynkowa w sektorze mleka, wieprzowiny, warzyw i owoców oraz wołowiny. Potrzebujemy wsparcia w celu znalezienia nowych rynków zbytu, np. w gospodarkach wschodzących, oraz zniesienia barier sanitarnych i innych nieuzasadnionych przeszkód w handlu. Komisja musi również prowadzić intensywne kampanie promujące eksport.
Dlatego jak podkreśla Copa – Cogeca do rozwiązania tych problemów potrzebne będą dodatkowe środki wsparcia w budżecie na rok 2015, aby zapobiec dalszym stratom ponoszonym przez rolników i spółdzielnie.