aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

NBP przedstawił informację o zmianach cen po wejściu Polski do UE

17 maja 2004

Po naszym wejściu do Unii Europejskiej zdrożały towary, które miały zdrożeć, niestety zdrożały także niektóre z tych towarów, które miały stanieć. Narodowy Bank Polski przedstawił informację o zmianach cen w pierwszych dniach naszego członkostwa w Unii Europejskiej.

Zdaniem prezesa Narodowego Banku Polskiego Leszka Balcerowicza, niektórym zapowiadanym obniżkom przeszkodziły wysokie ceny paliw, a na inne obniżki musimy jeszcze poczekać. Prezes NBP Leszek Balcerowicz powiedział, że ceny produktów zbożowych i pieczywa zaczną spadać jesienią, kiedy przyjmiemy unijne regulacje na rynku zbóż i doczekamy się zapowiadanych w tym roku dobrych zbiorów. Nie doczekaliśmy się na razie zapowiadanych obniżek cen pomarańczy.

Wiceprezes banku centralnego Krzysztof Rybiński powiedział, że zwykle w maju ceny tych owoców rosną i dlatego na ich niższe ceny będziemy musieli jeszcze poczekać. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami Narodowego Banku Polskiego po naszym wejściu do Unii staniał cukier, o ponad jeden procent. Jednak przed 1 maja jego ceny mocno poszły w górę.

Natomiast- tak jak wcześniej zapowiadano - wzrosły na przykład: ceny ryżu, mięsa wieprzowego, cytryn, bananów, papierosów, odzieży dla dzieci oraz materiałów budowlanych. Narodowy Bank Polski podtrzymuje wcześniejszą zapowiedź, że w związku z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej ceny wzrosną o niecały procent. Nie ma jednak mowy o drożyźnie z powodu akcesji, a ceny wielu towarów powinny spaść - uważa bank centralny.

Z wcześniejszych analiz NBP wynikało, że z powodu naszego wejścia do Unii Europejskiej ceny tylko 15 procent towarów i usług wzrosną, ceny jednej trzeciej towarów się obniżą a ponad połowy - nie powinny ulec zmianie. Już prawie miesiąc działa infolinia Narodowego Banku Polskiego, gdzie dzwoniąc pod numer 0-801 305 305 możemy informować o wzrostach i spadkach cen związanych z naszym przystąpieniem do Unii Europejskiej

Dzięki naszym telefonom Narodowy Bank Polski i Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów próbują zapobiec wykorzystywaniu wejścia do Unii jako pretekstu do podwyższania cen. Do tej pory nie było sygnału z Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów o tak zwanej zmowie cenowej - poinformowano na konferencji w NBP.

UOKiK za takie działanie może nakładać wysokie kary. Z badań przeprowadzonych przez OBOP (Ośrodek Badania Opinii Publicznej) wynika, że prawie 40 procent Polaków słyszało o wspólnej akcji NBP i UOKiK, która ma zapobiec nieuzasadnionym podwyżkom.


POWIĄZANE

Kampania #PlantHealth4Life powraca! Europa jednoczy swoje wysiłki na rzecz zdrow...

20 maja obchodzimy Światowy Dzień Pszczół. Święto zostało ustanowione przez Orga...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę