Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Naukowcy chcą odczytać DNA kawy

3 grudnia 2015
Gazeta Wyborcza podała, że w każdej sekundzie na świecie ludzie wypijają ponad 26 tys. filiżanek kawy. Jednak uczeni wciąż mało wiedzą o tym, dlaczego i w jaki sposób rośliny wytwarzają zawartą w nich kofeinę.
Odczytanie pełnego genomu kawy może być dla tej rośliny ostatnią deską ratunku. Zajrzenie w kawowe geny nie tylko wyjaśni zagadkę pochodzenia zawartej w niej kofeiny, ale przede wszystkim ma doprowadzić do wyhodowania odporniejszych na zmiany klimatu, smaczniejszych i zdrowszych odmian.
W ostatnim wydaniu tygodnika "Science" międzynarodowy zespół uczonych opublikował wyniki badań DNA kawy należącej do gatunku robusta (Coffea canephora ). Naukowcy znaleźli w nim 23 nowe geny charakterystyczne tylko dla tej rośliny.
Uczonych najbardziej fascynuje kofeina, alkaloid purynowy odkryty przez niemieckiego chemika Friedricha Ferdinanda Rungego w 1819 roku. Kofeina daje nam "kopa", pobudza, ratuje przez zaśnięciem, a nawet pomaga zapamiętywać materiał, którego się uczymy. Kofeina też uzależnia, a w dużych dawkach może być niebezpieczna, np. dla układu krążenia.



POWIĄZANE

Zgodnie z opublikowanymi dzisiaj danymi GUS nominalna dynamika sprzedaży detalic...

Zgodnie z danymi GUS produkcja sprzedana przemysłu w przedsiębiorstwach zatrudni...

Ustawa o dzierżawie, Wspólna Polityka Rolna i Zielony Ład, instrumenty finansowe...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę