Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego 1 stycznia 2014 roku ogłosiło start Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2014 – 2020 Na ten cel resort kultury planuje przeznaczyć w ciągu sześciu lat około miliarda złotych
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2014 – 2020 został opracowany w wyniku prac powołanego przez Ministra Kultury i dziedzictwa Narodowego Zespołu ds. promocji i upowszechniania czytelnictwa, zgodnie z zapisami Paktu dla Kultury oraz „Strategii Rozwoju Kapitału Społecznego 2020”.
Program obejmuje najważniejsze z obszarów powiązanych z czytelnictwem i obecnością książki na rynku: promocję i upowszechnianie czytelnictwa i książki wśród nieczytających, wspieranie wydawania wartościowej literatury i czasopism kulturalnych, szkolenie księgarzy oraz regulacje prawne dotyczące rynku książki.
Istotnym elementem jak podkreśla MK i DN będą działania zmieniające i wzmacniające rolę biblioteki jako podstawowej przestrzeni kontaktu z książką. W związku z tym planowana jest miedzy innymi modernizacja budynków bibliotek, unowocześnianie ich serwisu, zakup nowości oraz szkolenia bibliotekarzy. W ramach programu podejmowane będą również działania służące udostępnianiu legalnej książki w internecie.