Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Najlepsze, bo polskie...

22 grudnia 2009
Symbolami PPQS, od angielskiego skrótu Polish Pork Quality System, hodowcy wspólnie z zakładami mięsnymi rozpoczynają znakowanie mięsa ponadprzeciętnej jakości. Ma to pomóc konsumentom w wyborze najlepszych, rodzimych produktów. Zamiast sięgania po tanią wieprzowinę z Niemiec czy Danii.

Rolnicy za sprzedawane tuczniki otrzymują coraz mniej pieniędzy, a przedstawiciele zakładów mięsnych bezradnie rozkładają ręce.

Zbigniew Nowak, zakłady mięsne Nowak: weszliśmy w rynek europejski i gdzie konkurencja jest dużo większa i specjalizacje hodowców duńskich i niemieckich powoduje to, że konkurencja jest taka, że ceny są wynikowe.

Hodowcy mają nadzieję, że wprowadzony znak jakości pomoże w ustabilizowaniu sytuacji na rynku. Oczywiście, jeśli konsumenci chętniej sięgną po produkty oznaczone takim właśnie logo. A teoretycznie powinni, bo mieliby pewność jakie mięso trafia na ich talerze.

Witold Choiński, Izba Gospodarcza Polskie Mięso: jest to mięso sprawdzone. Znane jest pochodzenie, z jakiego gospodarstwa, w jakich warunkach zwierze było hodowane. Poprzez zakład, który jest uznany, poprzez produkt, który jest na półce odpowiednio oznakowany.

Po wprowadzeniu systemu promującego rodzime mięso, rolnicy powinni otrzymać wyższe stawki za tuczniki, a przetwórcy nie będą musieli martwić się o zbyt. Takie systemy z powodzeniem działają od lat na Zachodzie. Niemcy i Brytyjczycy mogą mówić o sukcesie. Promocja krajowej wieprzowiny powstrzymała import między innymi polskiego mięsa.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę