Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Nadejdą ogromne zmiany w produkcji żywności

3 grudnia 2015
Opracowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) i Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) raport zawiera prognozy dotyczące zmian w światowej produkcji rolnej na lata 2014-2023.
Według raportu, struktura światowej produkcji rolnej w ciągu najbliższych dziesięciu lat znacznie się zmieni. Wzrośnie produkcja zbóż, biopaliw oraz konsumpcja mięsa i nabiału.
Raport przewiduje wzrost produkcji zbóż - głównego składnika pożywienia ludzi, lecz także zwierząt hodowlanych. Najbardziej wzrośnie areał upraw kukurydzy i jęczmienia. Z kolei zmniejszą się uprawy ryżu i pszenicy.
Ceny zbóż będą spadały jeszcze przez rok lub dwa, po czym ustalą się na poziomie równym cenom sprzed 2008 r. Jednocześnie ceny mięsa, nabiału i ryb wzrosną.
Z raportu wynika, że obecnie ceny mięsa i nabiału "osiągnęły najwyższy poziom w historii, głównie dlatego, że ich podaż jest niższa niż przewidywano w 2013 r.". Największym producentem mleka na świecie w najbliższych latach staną się Indie.
Organizacje przewidują, że drób stanie się najczęściej konsumowanym mięsem na świecie, przed wieprzowiną. Kraje rozwijające się przyjmą ponad 80 proc. nadwyżek z produkcji mięsa (ponad 58 mln ton do 2023 r.), z czego połowę stanowić będzie drób, 30 proc. - wieprzowina, a 15 proc. - wołowina. Jak zauważają autorzy raportu, hodowla kurczaków jest tania, a ich mięsa nie obejmują żadne religijne ani kulturowe zakazy.
Światowa produkcja ryb wciąż będzie zależała głównie od rozwoju hodowli w krajach rozwijających się. Wysoki popyt na nie sprawi, że ich ceny będą wyższe niż w ubiegłej dekadzie. W związku z tym popyt na ryby w nachodzącym dziesięcioleciu nie będzie dalej wzrastał. Najwięcej ryb będzie pochodziło z hodowli azjatyckich.
Produkcja i konsumpcja biopaliw, przede wszystkim etanolu i biodiesla, wzrośnie o ponad 50 proc. Ceny etanolu będą wzrastać tak jak ceny ropy, a biodiesla - jak ceny olejów roślinnych.
W ciągu najbliższych lat nadwyżki produkcji zostaną odnotowane głównie w rozwijających się krajach Azji i Ameryki Południowej, czyli tam, gdzie jest dobry dostęp do żyznych ziem i wody oraz obowiązują mniej restrykcyjne normy. Obie Ameryki wzmocnią swoją dominującą pozycję na rynku rolnym, zarówno pod względem jakościowym, jak i ilościowym.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę