Jak przypomina Agencja Nieruchomości Rolnych (ANR), siedem z dziesięciu państw, które w roku 2004 przystąpiły do Unii Europejskiej ustanowiło okresy przejściowe na zakup gruntów rolnych przez cudzoziemców.
Ustanowienie takich okresów oznacza, że cudzoziemcy ubiegający się o nabycie gruntów rolnych w tych krajach muszą, w okresie obowiązywania okresu przejściowego, uzyskać pozwolenie właściwych władz danego kraju na nabycie takich gruntów. Terminy obowiązywania ograniczeń wyznaczano mając na uwadze, między innymi, potrzebę zmniejszania negatywnego wpływu wywieranego przez ograniczenia inwestycji zagranicznych w rozwój sektora rolnego tych krajów. W Polsce okres przejściowy wynosi 12 lat a w Estonii, Litwie, Łotwie, Republice Czeskiej, Słowacji i na Węgrzech po 7 lat.
Zgodnie z zapisami aktu przystąpienia Rada Unii Europejskiej może podjąć decyzję o skróceniu lub zakończeniu okresów przejściowych po dokonaniu przeglądu sytuacji na rynkach rolnych tych krajów dokonanego w trzecim roku od ich daty przystąpienia do UE. Wspomniana analiza została przeprowadzona przez Centrum Studiów Polityki Europejskiej.
Uwzględniając wyniki tej analizy Komisja Europejska stwierdza, że nie zachodzi potrzeba skrócenia okresów przejściowych na nabywanie nieruchomości rolnych przez cudzoziemców w wymienionych krajach.