Zbliżający się długi okres wolny od pracy dla wielu osób i firm nie spowodował oczekiwanego wzrostu w hurtowym obrocie artykułami rolnymi. Utrzymuje się spadkowa tendencja cen zbóż i wieprzowiny
Rolnicy narzekają, że hodowla żywca wieprzowego przy obecnych cenach (3,3 - 3,4 zł za kg) jest nieopłacalna ze względu na wysokie koszty pasz i zbóż. Sytuacji nie zmienił prowadzony przez Agencję Rezerw Materiałowych skup trzody mający uzupełnić zapasy państwowe.
Zgodnie z prognozą Agencji Rynku Rolnego poprawa koniunktury nastąpi pod koniec trzeciego kwartału. Będzie się to wiązało ze znacznym spadkiem podaży i być może nawet tzw. świńskim dołkiem. Oczekuje się, że wtedy ceny skupu trzody wzrosną do 4,3 - 4,6 zł za kg.
Niekorzystny wpływ na rynek mięsny ma embargo na handel z Rosją.
W handlu zbożem też występują tendencje zniżkowe dotyczące cen i wielkości transakcji. Przyczynił się do tego duży import z Czech, Słowacji i Węgier. Dotyczył przede wszystkim ziarna konsumpcyjnego. Dlatego zainteresowanie tym zbożem na rynku krajowym jest niewielkie. Na przykład na Warszawskiej Giełdzie Towarowej mało kto zamawiał pszenicą konsumpcyjną wystawianą przez Agencję Rezerw Materiałowych.
Nadal poszukiwane są natomiast niektóre zboża paszowe. Ich podaż nie jest duża. Obniżyła się ostatnio cena śruty sojowej, co spowodowało, że przetwórnie pasz zwiększyły zakupy tego surowca.
Kończą się zeszłoroczne warzywa, dlatego ich ceny rosną. Szybko drożeje zwłaszcza kapusta, w tym pekińska. Spadają zaś notowania nowalijek. Jednak w końcu tygodnia, gdy popyt na te produkty znacznie się zwiększył, tempo obniżek zostało zahamowane.
Korzystne dla sadowników są w tym roku ceny jabłek. Mimo zmniejszonej sprzedaży na Ukrainę po wprowadzeniu okresowej podwyżki ceł owoce te kosztują więcej niż przed rokiem.
7527313
1