Do ośmiu lat więzienia grozi przedsiębiorcom, którzy w wyniku swojej działalności gospodarczej zanieczyszczają wodę i powietrze – informuje Rzeczpospolita.
Jeśli działania na szkodę środowiska będą nieumyślne, można trafić za kratki na 2-3 lata. Jednocześnie, gdy następstwem przestępstwa przeciwko środowisku będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu człowieka, sprawca ma podlegać karze pozbawienia wolności do 10 lat. Jeśli skutkiem działania na szkodę środowiska będzie natomiast śmierć człowieka, to sprawca może trafić za kratki na 12 lat.
Rada Ministrów przyjęła zaproponowany przez ministra środowiska projekt nowelizacji ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw, który przewiduje kary za stwarzanie zagrożenia dla środowiska. Autorzy zmian mają nadzieję, że surowe kary sprawią, iż przepisy ochrony środowiska będą bardziej przestrzegane.
Zmiany w przepisach ochrony środowiska wiążą się z koniecznością wdrożenia do polskiego prawa dyrektywy 2008/99/WE, tzw. dyrektywy karnej, zobowiązującej państwa członkowskie do wprowadzenia systemu kar za przestępstwa przeciwko środowisku.