Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Na Opolszczyźnie odłowiono ponad 700 ton karpia

18 grudnia 2014
Ponad 700 ton karpia odłowiły w tym roku dwa największe na Opolszczyźnie gospodarstwa rybackie: w Krogulnej i Niemodlinie. Najintensywniejsza sprzedaż przedświąteczna już się w nich zaczęła. Karp z Opolszczyzny trafia także m.in. na Śląsk.

Dyrektor Gospodarstwa Rybackiego Lasów Państwowych w Krogulnej Janusz Preuhs podał PAP, że w tym roku w kierowanej przez niego jednostce, mającej ok. 600 hektarów lustra wody w 55 zbiornikach, odłowiono ok. 350 ton karpia. "Właśnie wchodzimy w czas najintensywniejszej w roku sprzedaży tej ryby. Można powiedzieć, że od wtorku zaczął się wzmożony, świąteczny ruch" - powiedział Preuhs.

Zaznaczył, że rynek, na który trafiają ryby z Krogulnej, jest bardzo zróżnicowany - od małych i średnich sklepów, po duże markety spożywcze, do których trafia ok. 70 proc. produkcji z gospodarstwa. Karpie z Krogulnej trafiają zarówno na Opolszczyznę (ok. połowa rocznej produkcji), jak też do woj. śląskiego i dolnośląskiego.

Preuhs dodał, że część ryb sprzedawana jest także dla indywidualnych klientów w punkcie działającym w gospodarstwie. Cena kilograma ryby wynosi w nim 10 zł. "W ostatnich dwóch latach w naszym gospodarstwie odbyły się organizowane przez Lokalną Grupę Rybacką Opolszczyzna dwa święta karpia. Pozytywnie oceniamy promocyjny wymiar tego przedsięwzięcia; widzimy, że jest większe zainteresowanie nami i naszą produkcją" - dodał szef gospodarstwa w Krogulnej.

Przyznał jednocześnie, że ok. 95 proc. ogólnej produkcji karpia z kierowanej przez niego jednostki wciąż sprzedawana jest właśnie w grudniu.

Należące do Lasów Państwowych Gospodarstwo Rybackie Niemodlin prowadzi działalność na obszarze ponad 960 ha położonych na terenie Nadleśnictw Opole, Tułowice oraz Rudy Raciborskie. Jego dyrektor Marek Adamus poinformował, że w tym roku z niemodlińskich stawów odłowiono ok. 360-380 ton tej ryby przeznaczonych do sprzedaży.

Karp z Niemodlina trafia obecnie zarówno na stoły w woj. opolskim, śląskim i dolnośląskim, ale też na północ Polski, np. na Pomorze. Gospodarstwo ok. 70 proc. swojej produkcji sprzedaje do dużych sklepów. 90 proc. ogółu produkcji jednostki także sprzedawana jest w grudniu.

Niemodlińskie gospodarstwo rybackie prowadzi także detaliczną sprzedaż karpia - tak jak w Krogulnej, w cenie 10 zł za kilogram. "Był czas, że sprzedawaliśmy karpia po 13 złotych za kilogram - jeszcze np. dwa lata temu. Ale taki jest rynek, trzeba było podporządkować się jego prawom i obniżyć ceny" - dodał Adamus.

Zaznaczył, że w tym roku produkowany przez jednostką w Niemodlinie karp trafia w gusta klientów, którzy preferują rybę ważącą ok. 1,5 kg.

Z danych Instytutu Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie wynika, że w ub. roku polscy rybacy wyprodukowali 18,8 tys. ton karpia, o ok. tysiąc ton więcej niż w 2012 r. Produkcja karpia wzrosła też w woj. opolskim. W ub. roku ze stawów w regionie wyłowiono ponad 1,8 tys. ton karpia.

Opolszczyzna jest czwartym producentem tej ryby w Polsce. Opolskie gospodarstwa rybackie mają też najlepszą wydajność produkcji karpia. Według informacji z olsztyńskiego Instytutu Rybactwa Śródlądowego opolskie to jedyny region w kraju, gdzie produkcja ta przekracza 600 kg ryby z hektara. Drugim w rankingu wydajności jest woj. podlaskie, gdzie z hektara stawu wyławia się ponad 470 kg.

Pierwszym producentem karpia w Polsce jest woj. lubelskie, gdzie w 2013 r. wyprodukowano ponad 2,3 tys. ton tej ryby; drugim woj. wielkopolskie, gdzie w ub. roku ze stawów wyłowiono niespełna 2,2 tys. ton; a trzecim - śląskie z produkcją ponad 1,9 tys. ton karpia.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę