Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MŚ: nie ma planów zakazu spalania węgla w gospodarstwach domowych

3 grudnia 2015
Ministerstwo Środowiska nie planuje wprowadzenia zakazu opalania pieców węglem, analizuje natomiast m.in. możliwość wprowadzenia standardów dla kotłów małej mocy czy wymogów w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń - wynika z informacji resortu.

- Nie było nigdy zamiarem Ministerstwa Środowiska, ani nie było takich planów w rządzie, żebyśmy zakazali spalania węgla w sektorze bytowo-komunalnym - poinformował w czwartek w Wiśle (Śląskie) wicedyrektor departamentu ochrony powietrza w resorcie środowiska Roman Głaz.
 
Odniósł się w ten sposób do podnoszonych m.in. przez środowiska górnicze i związki zawodowe obaw związanych z domniemanym zakazem korzystania z węgla do opalania pieców po 2020 roku. Informacje o takich planach pojawiły się kilka tygodni temu po posiedzeniu sejmowej komisji ochrony środowiska. Wywołało to protesty środowisk górniczych.

Dyr. Głaz zdementował w czwartek te doniesienia. - Nieprawdą jest, że w 2020 r. przewidziane jest wyprowadzenie węgla z sektora bytowo-komunalnego. Nie zakazujemy spalania węgla; chcemy tylko, żeby było to robione w cywilizowany sposób - zapewnił wicedyrektor, przyznając, że resort środowiska analizuje różne rozwiązania, służące poprawie jakości powietrza w Polsce.

- Resort środowiska analizuje możliwość wprowadzenia standardów emisji dla kotłów o mocy poniżej 1 megawata oraz możliwość wprowadzenia wymagań technicznych w zakresie wielkości emisji zanieczyszczeń dla nowych źródeł spalania małej mocy w gospodarstwach domowych - powiedział Głaz.

Analizy dotyczą również możliwości "wprowadzenia minimalnych wymagań jakościowych dla paliw stałych". Jednak żaden z analizowanych punktów nie wyklucza stosowania węgla; chodzi jedynie o ograniczenie emisji zanieczyszczeń poprzez odpowiednie parametry kotłów i stosowanego paliwa.

Wicedyrektor wskazał, że w Polsce właśnie sektor bytowo-komunalny w przeważającej większości odpowiada za zanieczyszczenie powietrza. Stąd m.in. programy likwidacji tzw. niskiej emisji, czyli emisji z lokalnych, nieekologicznych źródeł.

Głaz przypomniał, że zgodnie z polskim prawem samorządy mają prawo - jak dzieje się to w Małopolsce - określić rodzaje lub jakość paliw dopuszczalnych do stosowania na danym terenie, aby poprawić jakość powietrza.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę