Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRR: Wkrótce decyzja o podziale unijnych pieniędzy pomiędzy regiony

27 lipca 2006

Minister rozwoju regionalnego Grażyna Gęsicka spodziewa się, że w następnym tygodniu zatwierdzony zostanie sposób podziału pomiędzy polskie województwa ok. 16 mld euro środków unijnych na rozwój regionalny po 2007 r.

Jak wyjaśniła minister we wtorek na konferencji prasowej, możliwe, że w następnym tygodniu rząd zajmie się projektem Narodowej Strategii Spójności (NSS) 2007-2013.

To opracowany w resorcie rozwoju dokument określający sposób wykorzystania od 2007 r. unijnych pieniędzy na różne działania - inwestycje w transport, środowisko, kapitał ludzki, a także bezpośrednie dofinansowanie regionów.

Przyjęcie tego dokumentu umożliwi wybór jednego z trzech opracowanych w resorcie rozwoju algorytmów, wg którego podzielone zostaną pieniądze z Unii, które od 2007 r. mają zostać przekazane bezpośrednio regionom.

Do wyboru są: algorytm 60/40 (60 proc. środków podzielone wprost proporcjonalnie do liczby mieszkańców, 40 proc. środków podzielone odwrotnie proporcjonalnie do wartości PKB na mieszkańca w regionie); podział tzw. metodą berlińską bazujący na PKB na mieszkańca; a także algorytm 80/10/10 uwzględniający dodatkowo stopę bezrobocia w regionie.

W przypadku zastosowania tego ostatniego, wszystkie województwa uczestniczyłyby (według liczby ludności) w podziale tylko 80 proc. ogółu środków z Unii. W podziale pozostałych 20 proc. partycypowałyby tylko te regiony, w których poziom PKB na 1 mieszkańca jest niższy od 80 proc. średniej krajowej i w których stopa bezrobocia jest wyższa od 150 proc. średniej krajowej.

Wtorkowa konferencja prasowa poprzedziła debatę społeczną (z udziałem m. in. ok. 200 biznesmenów i samorządowców oraz unijnej Komisarz ds. Polityki Regionalnej Danuty Huebner) nad innym dokumentem resortu rozwoju - Strategią Rozwoju Kraju 2007-1015 r.

Strategia ta wyznacza długookresowe priorytety, jak przykładowo inwestycje w innowacje gospodarcze, od realizacji których zależy podniesienie standardu życia Polaków.vJak wyjaśniają przedstawiciele ministerstwa, chodzi nie tylko o wzrost dochodów, ale także o lepszy dostęp do edukacji, ochrony zdrowia, poprawę sytuacji na rynku pracy, poczucie bezpieczeństwa obywateli, wreszcie zmniejszenie różnic w standardzie życia mieszkańców różnych części Polski.

Z danych zaprezentowanych podczas konferencji wynika, że dzięki realizacji Strategii Rozwoju Kraju, polski PKB per capita ma ulec podwyższeniu z obecnego poziomu ok. 50 proc. średniej unijnej, do ok. 66 proc. średniej unijnej w 2015 r.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę