Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mrożonych malin jest bardzo dużo...

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że rynek mrożonych malin w Unii Europejskiej charakteryzuje się obecnie nadpodażą i niskimi cenami mrożonek. Przyczynę takiej sytuacji na rynku przypisuje się dużej ilości niesprzedanych mrożonych malin z Serbii, które zalegają w magazynach.

Dodatkowo sytuacja ta została pogorszona, kiedy pod koniec ubiegłego roku na rynku zaczęły pojawiać się dostawy mrożonek z Chile. Kraj ten jest największym ich producentem spośród krajów Półkuli Południowej i dość ważnym eksporterem do Unii Europejskiej. Co więcej, na rynku Wspólnoty obecnie oferowane są także maliny z innych krajów - Polski, Chin czy też Bułgarii. W efekcie duża podaż mrożonych malin powoduje, że przetwórcy mają problemy z ich sprzedażą, a nic nie wskazuje na to, aby sytuacja szybko się zmieniła.
Rezultatem wysokiej podaży są niskie ceny mrożonek. Według informacji podanych przez Foodnews, mrożone maliny w standardzie IQF, pochodzące z Serbii kosztują obecnie na poziomie 1,23-1,25 EUR/kg. Nieco droższe są mrożone maliny z Chile, gdzie ich ceny w głównych portach europejskich wynoszą ok. 1,50 EUR/kg (c&f).
Kiepska sytuacja na rynku mrożonek może przełożyć się również na producentów malin w tym roku. Wysokie zapasy tych produktów na rynku unijnym na początku sezonu 2012/2013 nie będą bowiem czynnikiem pozytywnie wpływającym na wysoki poziom cen. Niemniej, dużo w tej kwestii zależeć będzie od tegorocznych zbiorów w Polsce, jak też u innych znaczących producentów tych owoców.
W Polsce w ostatnich latach produkcja malin rosła w dość szybkim tempie, w 2011 osiągając rekordowy poziom 113 tys. t (dane GUS). Wraz ze wzrostem produkcji obserwowany był jednak spadek cen tych owoców, co przy rosnących kosztach negatywnie odbijało się na opłacalności produkcji. Według danych IERiGŻ-PIB, średnia cena skupu malin do przetwórstwa w 2011 roku wyniosła 2,28 zł/kg, podczas gdy jeszcze w 2007 roku za kilogram tych owoców w skupach płacono 3,93 zł. Wielu ekspertów ocenia, że w 2011 roku koszty produkcji malin do przetwórstwa były wyższe od ich cen, co sprawiło, że produkcja tych owoców do przetwórstwa była nieopłacalna.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę