MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Mrożonych malin jest bardzo dużo...

5 stycznia 2016
Bank Gospodarki Żywnościowej informuje, że rynek mrożonych malin w Unii Europejskiej charakteryzuje się obecnie nadpodażą i niskimi cenami mrożonek. Przyczynę takiej sytuacji na rynku przypisuje się dużej ilości niesprzedanych mrożonych malin z Serbii, które zalegają w magazynach.

Dodatkowo sytuacja ta została pogorszona, kiedy pod koniec ubiegłego roku na rynku zaczęły pojawiać się dostawy mrożonek z Chile. Kraj ten jest największym ich producentem spośród krajów Półkuli Południowej i dość ważnym eksporterem do Unii Europejskiej. Co więcej, na rynku Wspólnoty obecnie oferowane są także maliny z innych krajów - Polski, Chin czy też Bułgarii. W efekcie duża podaż mrożonych malin powoduje, że przetwórcy mają problemy z ich sprzedażą, a nic nie wskazuje na to, aby sytuacja szybko się zmieniła.
Rezultatem wysokiej podaży są niskie ceny mrożonek. Według informacji podanych przez Foodnews, mrożone maliny w standardzie IQF, pochodzące z Serbii kosztują obecnie na poziomie 1,23-1,25 EUR/kg. Nieco droższe są mrożone maliny z Chile, gdzie ich ceny w głównych portach europejskich wynoszą ok. 1,50 EUR/kg (c&f).
Kiepska sytuacja na rynku mrożonek może przełożyć się również na producentów malin w tym roku. Wysokie zapasy tych produktów na rynku unijnym na początku sezonu 2012/2013 nie będą bowiem czynnikiem pozytywnie wpływającym na wysoki poziom cen. Niemniej, dużo w tej kwestii zależeć będzie od tegorocznych zbiorów w Polsce, jak też u innych znaczących producentów tych owoców.
W Polsce w ostatnich latach produkcja malin rosła w dość szybkim tempie, w 2011 osiągając rekordowy poziom 113 tys. t (dane GUS). Wraz ze wzrostem produkcji obserwowany był jednak spadek cen tych owoców, co przy rosnących kosztach negatywnie odbijało się na opłacalności produkcji. Według danych IERiGŻ-PIB, średnia cena skupu malin do przetwórstwa w 2011 roku wyniosła 2,28 zł/kg, podczas gdy jeszcze w 2007 roku za kilogram tych owoców w skupach płacono 3,93 zł. Wielu ekspertów ocenia, że w 2011 roku koszty produkcji malin do przetwórstwa były wyższe od ich cen, co sprawiło, że produkcja tych owoców do przetwórstwa była nieopłacalna.



POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę