Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MRiRW: Ponownie tanieje pszenica, drożeje trzoda chlewna

27 marca 2007
Po tygodniowym wzroście spadła cena pszenicy konsumpcyjnej w skupie. Trzeci tydzień utrzymuje się wzrost cen skupu trzody chlewnej - wynika z raportu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW). Według danych MRiRW, w dniach 12-18 marca 2007 roku za pszenicę konsumpcyjną w skupie płacono średnio w kraju 649 zł/t, tj.áo 2 proc. mniej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen niższy od notowanego przed miesiącem o 0,4 proc., ale wyższy niż przed rokiem o ok. 61 proc.

Ponownie obniżyły się w ciągu tygodnia (oá1,8 proc.) ceny skupu żyta konsumpcyjnego, kształtując się na średnim poziomie 594 zł/t. Ziarno to było również tańsze niż miesiąc wcześniej o 4,4 proc., ale droższe niż przed rokiem o prawie ok. 57 proc.

Podrożał natomiast jęczmień paszowy. Jego cena w skupie wynosiła 588 zł/t, tj. o 1,2 proc. więcej niż przed tygodniem. W ciągu miesiąca cena tego zboża wzrosła o prawie 4 proc., a wáodniesieniu do notowań sprzed roku jęczmień był droższy o 63 proc.

"Na rynku krajowym notowana jest duża podaż zboża. Związane jest to z importem (głównie z Węgier) znacznej ilości pszenicy konsumpcyjnej i kukurydzy" - napisano w komentarzu tygodniowym.

Trzeci tydzień utrzymuje się natomiast wzrost cen skupu trzody chlewnej. Według danych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, w dniach 12-18 marca 2007 roku przeciętnie w kraju wyniosły one 3,37ázł/kg, tj. o 1,2 proc. i o 2 proc. wyższym niż odpowiednio tydzień i miesiąc wcześniej. W odniesieniu do notowań sprzed roku wieprzowina jest tańsza o ponad 2 proc.

Obniżyła się o 0,8 proc. w ciągu tygodnia średnia cena skupu bydła i według informacji MRiRW w analizowanym okresie wyniosła ona 4,31 zł/kg. Był to poziom cen nieznacznie (oá0,4 proc.) wyższy niż w poprzednim miesiącu. Wáciągu roku żywiec wołowy podrożał o ponad 1 proc.

Kolejny tydzień rosną ceny skupu drobiu. Za kurczęta w omawianym tygodniu płacono średnio 3,10 zł/kg, tj. o 1,3 proc. więcej niż tydzień wcześniej, o 6,6 proc. więcej niż przed miesiącem iáoáponad 30 proc. więcej niż przed rokiem. Przeciętna cena indyków wyniosła 4,38 zł/kg, tj. o 1 gr/kg więcej niż przed tygodniem, o 3,5 proc. więcej niż miesiąc wcześniej iáo prawie 36 proc. więcej niż przed rokiem.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę