Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mleko pod ochroną

3 grudnia 2015
Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca domaga się wzmocnienia ochrony rynku mleczarskiego w UE po zniesieniu kwot mlecznych - czytamy na portalu NaszDziennik.pl.
Sygnały o potrzebie wzmocnienia rynku mleka spływają do Copa-Cogeca ze strony wielu organizacji rolniczych. Także część ekspertów wskazuje na to, że skoro Bruksela podjęła decyzję o zniesieniu kwot mlecznych od przyszłego roku, to powinna zadbać o takie instrumenty, które będą chronić hodowców krów przed negatywnymi skutkami uwolnienia rynku. Istnieją bowiem obawy mające mocne podstawy, że zniesienie kwot mlecznych spowoduje spadek cen surowca i pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarstw. W Polsce, gdzie teraz mamy hossę na rynku i wzrost cen, trudno to sobie może wyobrazić, ale sytuacja może się zmienić szybko, w ciągu kilku miesięcy.

Rolnicy domagają się więc, aby została zachowana interwencja publiczna na rynku mleczarskim, która by przeciwdziałała ewentualnym problemom producentów mleka. Chodzi m.in. o zwiększenie nakładów na prywatne przechowywanie produktów mleczarskich i o dopłaty do eksportu. Dzięki temu udałoby się bowiem utrzymać rentowność mleczarni, a te mogłyby wtedy więcej płacić rolnikom za dostarczane mleko. Copa-Cogeca stoi na stanowisku, że sam pakiet mleczny jest niewystarczający – tutaj głównym instrumentem chroniącym interesy rolników ma być podpisywanie umów kontraktacyjnych z mleczarniami. Choć takie wsparcie jest bezprzedmiotowe w przypadku członków spółdzielni mleczarskich, a ci stanowią większość producentów mleka w Polsce.

– Problemy pojawią się na rynku unijnym zwłaszcza wtedy, gdy wzrośnie produkcja mleka i jego przetworów w takich krajach jak USA, Brazylia, Argentyna, Australia czy Nowa Zelandia, bo one mogą wypchnąć z zagranicznych rynków dostawców z krajów UE – uważa ekonomista Marek Czapkowski. – Od mleczarni mam też sygnały, że niewykluczone, że na polski rynek będą chcieli wejść dostawcy mleka z innych państw unijnych, bo eksport surowca będzie ułatwiony – dodaje.

Stanowisko w sprawie ochrony sektora mleczarskiego przyjęła też Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy opowiada się za utrzymaniem kwotowania mleka i cukru, popierając przyjęte wcześniej stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej. „Brak mechanizmów regulujących oba rynki pogorszy sytuację całego sektora mlecznego i cukrowniczego. Może spowodować również załamanie produkcji mleka i buraków cukrowych w Polsce” – ostrzega samorząd rolniczy.




POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę