Unijna organizacja rolnicza Copa-Cogeca domaga się wzmocnienia ochrony rynku mleczarskiego w UE po zniesieniu kwot mlecznych - czytamy na portalu NaszDziennik.pl.
Sygnały o potrzebie wzmocnienia rynku mleka spływają do Copa-Cogeca ze strony wielu organizacji rolniczych. Także część ekspertów wskazuje na to, że skoro Bruksela podjęła decyzję o zniesieniu kwot mlecznych od przyszłego roku, to powinna zadbać o takie instrumenty, które będą chronić hodowców krów przed negatywnymi skutkami uwolnienia rynku. Istnieją bowiem obawy mające mocne podstawy, że zniesienie kwot mlecznych spowoduje spadek cen surowca i pogorszenie sytuacji ekonomicznej gospodarstw. W Polsce, gdzie teraz mamy hossę na rynku i wzrost cen, trudno to sobie może wyobrazić, ale sytuacja może się zmienić szybko, w ciągu kilku miesięcy.
Rolnicy domagają się więc, aby została zachowana interwencja publiczna na rynku mleczarskim, która by przeciwdziałała ewentualnym problemom producentów mleka. Chodzi m.in. o zwiększenie nakładów na prywatne przechowywanie produktów mleczarskich i o dopłaty do eksportu. Dzięki temu udałoby się bowiem utrzymać rentowność mleczarni, a te mogłyby wtedy więcej płacić rolnikom za dostarczane mleko. Copa-Cogeca stoi na stanowisku, że sam pakiet mleczny jest niewystarczający – tutaj głównym instrumentem chroniącym interesy rolników ma być podpisywanie umów kontraktacyjnych z mleczarniami. Choć takie wsparcie jest bezprzedmiotowe w przypadku członków spółdzielni mleczarskich, a ci stanowią większość producentów mleka w Polsce.
– Problemy pojawią się na rynku unijnym zwłaszcza wtedy, gdy wzrośnie produkcja mleka i jego przetworów w takich krajach jak USA, Brazylia, Argentyna, Australia czy Nowa Zelandia, bo one mogą wypchnąć z zagranicznych rynków dostawców z krajów UE – uważa ekonomista Marek Czapkowski. – Od mleczarni mam też sygnały, że niewykluczone, że na polski rynek będą chcieli wejść dostawcy mleka z innych państw unijnych, bo eksport surowca będzie ułatwiony – dodaje.
Stanowisko w sprawie ochrony sektora mleczarskiego przyjęła też Krajowa Rada Izb Rolniczych. Samorząd rolniczy opowiada się za utrzymaniem kwotowania mleka i cukru, popierając przyjęte wcześniej stanowisko Walnego Zgromadzenia Lubelskiej Izby Rolniczej. „Brak mechanizmów regulujących oba rynki pogorszy sytuację całego sektora mlecznego i cukrowniczego. Może spowodować również załamanie produkcji mleka i buraków cukrowych w Polsce” – ostrzega samorząd rolniczy.
8826917
1