Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Mleko na 95 procent

16 maja 2011
Polscy rolnicy wyprodukowali i dostarczyli do mleczarni w poprzednim roku kwotowym około 9,1 mln ton mleka (po przeliczeniu na mleko o referencyjnej zawartości tłuszczu). Agencja Rynku Rolnego podała, że tym samym kwota indywidualna przysługująca rolnikom została wykorzystana w około 95 procentach.

Można powiedzieć, że dane ARR nikogo nie zaskoczyły. Rok kwotowy 2010/2011 (rozpoczął się 1 kwietnia 2010 roku i zakończył 31 marca 2011 roku) nie zaczął się najlepiej i dostawy mleka do zakładów przetwórczych nie były wysokie. Dopiero pod koniec ubiegłego roku, gdy mleko zaczęło mocno drożeć, a w ślad za tym poprawiała się opłacalność produkcji, zaczęły rosnąć także ilości surowca, jakie odstawiali do mleczarni hodowcy bydła. Dlatego, jak podaje GUS, w tym roku już widać wyraźny wzrost sprzedaży mleka przez dostawców hurtowych. Otóż w ciągu pierwszych trzech miesięcy bieżącego roku do mleczarni dostarczono 2,1 mln ton mleka - to o 2,2 proc. więcej niż w pierwszym kwartale 2010 roku. Tylko w marcu br. do zakładów dostarczono 753,3 tys. ton mleka - o 2,4 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2010 roku.
Państwom członkowskim będą zwiększane kwoty krajowe o 1 proc. wkolejnych latach kwotowych aż do roku kwotowego 2013/2014.
Mimo tego wzrostu nie powinniśmy jednak zbytnio obawiać się, że w obecnym roku kwotowym przekroczymy limit produkcji mleka przyznany Polsce. Tym bardziej że zgodnie z decyzją Komisji Europejskiej od kilku lat kwoty mleczne są podnoszone - teraz ten wzrost wyniesie 1 proc. i w sezonie 2011/2012 kwota krajowa przysługująca Polsce wynosi ponad 9,8 mln ton.
Tymczasem mleko ma dalej drożeć w skupie - tak przynajmniej twierdzi wielu analityków. Według ostatnich danych we wszystkich województwach cena płacona rolnikom za mleko przekroczyła 1 zł za litr. Średnio wynosi ona około 1,20 zł, a jeszcze rok temu mleko było tańsze o 20 groszy. I ta tendencja może się jeszcze długo utrzymać. I choć te informacje cieszą rolników, to zapewne martwią mleczarnie, które muszą coraz więcej płacić za surowiec. Z tego powodu możemy się spodziewać, iż część zakładów nie wytrzyma cenowego nacisku i wpadnie w poważne problemy finansowe. Z drugiej strony może to być przyczynek do przyspieszenia procesów konsolidacji branży mleczarskiej.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę