Minister rolnictwa Stanisław Kalemba (PSL), który przemawiał do tysięcy rolników z całej Polski uczestniczących w uroczystej mszy dożynkowej na Jasnej Górze, zamiast oklasków został... publicznie wygwizdany - podaje niezalezna.pl. Podczas homilii biskup Józef Zawitkowski głosił: - Niech nikt w Polsce nie mówi, że chłop z chłopem może mieć dzieci i to jest prawda! I zakończył: - Politycy nie drażnijcie nas!
W długim przemówieniu z okazji dożynek minister rolnictwa obiecywał rolnikom większe pieniądze z Unii i chwalił ich za to, że "uwolnili Polskę od GMO". Gwizdy pojawiły się zwłaszcza w momencie gdy Stanisław Kalemba mówił o dokonaniach rządu w sprawach wspierania polskich rolników.
Gdy minister Kalemba kończył wystąpienie, dziękując rolnikom za trud, zamiast oklasków również pożegnały go gwizdy.
Wśród licznych transparentów poszczególnych diecezji, ugrupowań politycznych i społecznych działających na wsi powiewały też hasła przeciw "sprzedaży polskiej ziemi obcokrajowcom".
Homilię podczas mszy na błoniach jasnogórskich wygłosi biskup pomocniczy diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Apelował o szacunek do chleba, krytykując pośredników, którzy dyktując ceny żywności nadmiernie się bogacą. Zwracał się też bezpośrednio do rolników, by nie "dali się wyrachowanym pośrednikom".
Nawoływał, by "żniwiarze" nie odwracali się od Boga, a wieś kultywowała dawne - także religijne - tradycje i obrzędy. - Zachowajmy to co zdrowe i piękne , nasze kapliczki i ludowe stroje - nawoływał kaznodzieja, krytykując Europę "która odwróciła się od krzyża". I jak głosił niech nikt w Polsce nie mówi, że "chłop z chłopem może mieć dzieci i to jest prawda".
Biskup Zawitkowski w homilii nawiązał też do rozpoczynającego się roku szkolnego. Apelował do młodzieży o codziennie okazywanie szacunku dla rodziców i nauczycieli. I ubolewał, że lekcje nie rozpoczynają się od modlitwy. - Dlaczego nauczyciele zaczynają nie od modlitwy a od wychowania seksualnego, wychowują gejów i lesbijski - mówił na Jasnej Górze duchowny - Ojczyzna zgnije - przestrzegał. - Politycy nie drażnijcie nas - kontynuował - pozwólcie nam pracować uczciwie i modlić się - zaapelował na koniec homilii.
Rolnicy z całego kraju co roku w pierwszą niedzielę września spotykają się w częstochowskim sanktuarium, aby dziękować za plony. Organizowane od 30 lat dożynki to jedna z największych i najbarwniejszych uroczystości w Częstochowie. Podczas uroczystej mszy na błoniach składa się i błogosławi chleb oraz wieńce żniwne.
6799127
1