Zboża tanieją na rynkach światowych, co spowodowało najniższe notowania od jesieni 2009.
Ci którzy inwestowali pieniądze w surowcach rozpoczęli realizacje zysków. Ten trend udowadnia, że trudno będzie myśleć w bieżącym roku o wyższych cenach zbóż. Cena pszenicy w zeszłym tygodniu osiągnęła 123,5 EUR/tonę co oznacza 2% spadek w stosunku do pierwszego tygodnia lutego. Do spadku ceny pszenicy przyczyniają się też dobre zbiory w Australii i Argentynie oraz duże partie pszenicy po niskich cenach rzucane na rynek międzynarodowy przez Ukrainę i Rosję.
Również cena kukurydzy na giełdach w USA i Francji spadła do ok. 130 EUR/tonę czyli o 1,3% mniej niż w pierwszym tygodniu lutego.
Z kolei cena soi poszła do góry po ponad 60 dniach przestoju i obecnie oscyluje wokół 347 USD za tonę. Przyczyną jest obniżenie przez USDA wysokości zapasów soi w USA na koniec bieżącego sezonu o około 1 mln t do 5,7 mln ton.
Najwyższe ceny żywca trzody chlewnej dla wagi bitej schłodzonej w państwach Unii Europejskiej uzyskiwano w Grecji – ponad 168 EUR/100 kg a najniższe w Danii – 110,46 EUR/100 kg.
Ceny mandarynek, pomarańczy i grejpfrutów na hurtowym rynku w Holandii spadały w zeszłym tygodniu o ok. 5% w porównaniu do pierwszego tygodnia lutego podczas gdy ceny winogron białych rosły o ok. 6% a ciemnych pozostały na niezmienionych poziomach w porównaniu do cen z pierwszego tygodnia lutego. Ceny papryki i pomidorów nieznacznie rosły podczas gdy ceny bakłażanów i ogórków hiszpańskich spadały o ok. 3,5% w stosunku do cen z początku lutego.