Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

MF zapewnia: VAT na podstawową żywność zostanie na najniższym poziomie

5 stycznia 2016
Nawet w sytuacji ewentualnych podwyżek podatku od towarów i usług, VAT na podstawową żywność zostanie na najniższym możliwym poziomie - zapewniła w czwartek w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Sejm wysłuchał w czwartek sprawozdania komisji finansów publicznych z prac nad rządowym projektem nowelizacji ustawy o finansach publicznych.

Projekt ten przewiduje m.in. wzrost stawek VAT, w przypadku gdyby relacja długu publicznego do PKB przekroczyła 55 proc. Jeśli stałoby się to np. w 2011 r., to w lipcu 2012 r. VAT wzrósłby o jeden punkt procentowy, a w kolejnym roku o jeszcze jeden. Potem nastąpiłby stopniowy powrót do pierwotnej stawki VAT.

Wiceminister Majszczyk podkreśliła, że projekt nie wprowadza dodatkowych podwyżek VAT. "Jest to rozwiązanie uwarunkowane zaistnieniem okoliczności związanych z przekroczeniem drugiego progu ostrożnościowego (...). Chodzi o wprowadzenie do systemu rozwiązań, które wzmacniają wizerunek naszego kraju na rynkach" - powiedziała. Zaznaczyła, że chodzi o to, aby wiadomo było, że Polska jest przygotowana na każdą okoliczność - mimo że przekroczenia drugiego progu ostrożnościowego MF nie przewiduje.

Majszczyk dodała, że w przypadku artykułów spożywczych ewentualny wzrost VAT nie byłby tak wysoki, jak dla pozostałych towarów. "Towary najbardziej wrażliwe, czyli podstawowe produkty spożywcze, które stanowią największą część zakupów w gospodarstwach najuboższych, nadal zostaną pozostawione na najniższych możliwych stawkach. Nie są one podwyższane do wysokości takich jak inne towary. Ich wzrost rośnie o wiele wolniej niż innych towarów" - dodała.

Wyjaśniła, że ewentualne ograniczenie dotacji dla PFRON też jest rozwiązaniem warunkowym. "Nie zakładamy przekroczenia progu 55 proc. (długu do PKB - PAP), zatem ograniczenie dotacji nie powinno mieć miejsca" - zapewniła.

Wprowadzona ma być tzw. wydatkowa reguła dyscyplinująca

Z powodu zgłoszonych przez posłów poprawek, dotyczących m.in. wykreślenia z projektu przepisów przewidujących wzrost VAT, dokument wróci do komisji finansów publicznych. Komisja ta ma się zająć poprawkami jeszcze w czwartek.

Według resortu finansów, projekt ma na celu m.in. poprawę finansów państwa i zabezpieczenie przed przekroczeniem tzw. drugiego progu ostrożnościowego (relacji długu publicznego do PKB na poziomie 55 proc.).

Wprowadzona ma być tzw. wydatkowa reguła dyscyplinująca. Przewiduje ona, że wydatki budżetu państwa będą mogły rosnąć z roku na rok o 1 punkt procentowy ponad inflację. Reguła ta ma dotyczyć wydatków elastycznych, które nie są określone w ustawach oraz nowych wydatków sztywnych (ich poziom określono w ustawach).

Projekt zawiera pakiet zmian związanych z oszczędnościami, dotyczącymi zarządzania długiem i płynnością środków publicznych. Wolne środki należące do jednostek sektora finansów publicznych będą lokowane na kontach resortu finansów, a nie w bankach. Obowiązek ten miał dotyczyć także Lasów Państwowych (LP), bowiem resort finansów planował włączyć je do tego sektora. Komisja podczas środowego posiedzenia wykreśliła jednak ten przepis i LP zostaną poza sektorem finansów publicznych.


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę