Metan z mikrobów organicznych - paliwo przyszłości
30 kwietnia 2009
Mikroby mogą dostarczać czystej, odnawialnej energii i jednoczesnie wykorzystywać dwutlenek węgla podczas tego procesu. Metanogeny są mikrobami, podobnymi do bakterii, naukowo zwanymi archea. Są one odpowiedzialne za produkcję prawie całego metanu pochodzącą od istot żywych na ziemi.
Używają dwutlenku węgla do produkcji metanu, głównego składnika palnego gazu ziemnego. Tak więc metanogeny mogą być używane do wytworzenia odnawialnego zamiennika gazu węglowego.
Metanogeny produkują około 1 miliarda ton metanu każdego roku. Rozwijają się w środowisku wolnym od tlenu takim jak układ pokarmowy krów i owiec, ludzi a nawet termitów. Żyją w bagnach i przepełnionych glonami i wodorostami jeziorach. Zwiększona aktywność człowieka powoduje większą emisję metanu ponieważ metanogeny rozwijają się dobrze na polach ryżowych, w oczyszczalniach ścieków oraz składowiskach śmieci które są wytworem człowieka.
Metanogeny mogłyby żywić się odpadkami z farm rolniczych, żywnością oraz odpadkami organicznymi w celu wytworzenia biogazu. Ta technologia jest stosowana w niektórych krajach europejskich takich jak Niemcy czy Holandia.
Metan jest gazem cieplarnianym który aż 23 razy bardziej skutecznie wychwytuje ciepło niż dwutlenek węgla. Dzięki użyciu metanu wytworzonego przez bakterie jako źródło energii, można zredukować ilość dwutlenku węgla emitowanego do atmosfery a także wykorzystać sporą jego część do tego procesu.