Naukowcy uniwersytetu w Oxfordzie są przekonani, że najlepszym sposobem na redukcję w krótkim czasie emisji gazów cieplarnianych na dużą skalę jest ograniczenie wykorzystania konwencjonalnych środków transportu wykorzystujących diesel i benzynę - informuje internetowy serwis "Physorg".
Badanie sugeruje, że nie powinniśmy polegać na przedsiębiorstwach produkujących pojazdy na wodór czy zasilanych bateriami.
Raport dotyczący przyszłości ruchu drogowego szacuje potencjał niskoemisyjnego transportu lądowego, morskiego i powietrznego. Naukowcy stwierdzili, że samochody elektryczne i zasilane wodorem pozostaną prawdopodobnie produktem niszowym przez wiele lat choćby ze względu na ograniczoną trwałość baterii oraz wysokimi kosztami platyny niezbędnej w katalizatorach zasilanych wodorem.
Wydawca raportu David King i główny autor Oliver Inderwildi nawołują do wprowadzenia wyższych podatków na kierowców dużych nieefektywnych samochodów i zainwestowania tych pieniędzy w transport publiczny oraz nakłanianie ludzi do przesiadania się na rowery lub przemieszczania
się pieszo.
Autorzy raportu rekomendują skłonienie konsumentów do zmiany zachowań, a przez to również producentów samochodów. Producenci mogliby wytwarzać więcej małych samochodów zamiast dużych, które są cięższe i emitują więcej dwutlenku węgla.
Lepsza technologia może znacząco zmniejszyć emisje statków i samolotów ale bodźce i regulacje prawne są potrzebne by zachęcić korzystających ze środków transportu do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych - podaje Physorg.
W raporcie podkreślono, że w przyszłości do istotnego zmniejszenia emisji dwutlenku węgla przyczynią się biopaliwa bazujące na algach.
Jednocześnie naukowcy zaznaczają, że konieczne jest limitowanie biopaliw pierwszej generacji ze względu na konieczność przeznaczenia pod ich uprawę terenów rolniczych.
Badacze ostrzegają, że działania powinny być podjęte natychmiast abyśmy mogli zaobserwować ich wpływ na klimat. "Jest dostępnych wiele rozwiązań technologicznych, które w połączeniu z inwestycjami w infrastrukturę pozwolą na redukcję emisji gazów i dostarczą długoterminowych korzyści" - napisali naukowcy w raporcie.
8175300
1