Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Magazyny pełne mięsa

18 kwietnia 2006

Na embargu zyskują konsumenci, bo za żywność płacą mniej. Tracą jednak eksporterzy, najbardziej z branży mięsnej. Uprawnienia eksportowe na rynek rosyjski ma 19 zakładów produkujących wołowinę i wieprzowinę oraz 14 firm drobiarskich. W ciągu 10 miesięcy 2005 roku dostarczyły tam towary za ok. 40 mln euro. Embargo jest więc dla nich bolesne. Rosjanie kupowali od nas chętnie m.in. słoninę, podgardla i podroby. Tego nie można sprzedać w Unii Europejskiej.

- Po zamknięciu granicy udało się nam znaleźć na Białorusi chętnych na część produktów. Podobnie postąpiły inne przedsiębiorstwa, więc ceny eksportowanych towarów musiały spaść. Słonina już staniała o połowę - powiedział "Rz" Henryk Cieśliński, prezes firmy Polmeat w Brodnicy.

Do niedawna część nadwyżki mięsa trafiała także na Ukrainę. Jednak 26 marca ten kraj również zamknął swoje granice przed polską wołowiną, wieprzowiną i drobiem. Mięso, którego nie da się wyeksportować, zalega w magazynach. - Koszty chłodzenia oraz spadek cen spowodowały, że miesięcznie tracimy nawet 100 tys. zł - szacuje prezes Cieśliński.

Zawiniła biurokracja

Straty ponoszą firmy, które mają w Rosji swoje przedstawicielstwa. Nie eksportują, a muszą ponosić koszty prowadzenia biur na Wschodzie. - Nie zamknęliśmy biura, ponieważ liczymy na szybkie zniesienie embarga. Nasz pracownik koordynuje handel na rynkach sąsiadujących z Rosją - mówi Andrzej Pawelczak, rzecznik Grupy Animex. Zakaz uderzył także w firmy, które nie produkują towarów objętych embargiem. Przez trzy miesiące Unilever nie mógł eksportować herbaty na rynek rosyjski. Tamtejsze służby żądały od firmy świadectw fitosanitarnych, mimo że przepisy tego nie wymagają. - Nie mogliśmy sprzedawać naszych produktów w okresie bożonarodzeniowym i noworocznym, kiedy Rosjanie kupują najwięcej herbaty. Ponieśliśmy także wydatki związane z magazynowaniem towarów i surowców - żali się Jacek Żłobiński, koordynator do spraw ceł w Unilever.

Więcej w dzisiejszym numerze Rzeczpospolitej (artykuł "Producenci tracą, konsumenci zyskują")


POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę