1 stycznia 2014 roku Łotwa dołączy do strefy euro - podaje TVN24.pl. Tymczasem ponad połowa obywateli tego kraju jest negatywnie nastawiona do przyjęcia europejskiej waluty.
Łotwa będzie 18 krajem, który przyjmie jako obowiązującą walutę euro.
Obywatele za...
Z danych opublikowanych przez TNS Latvia wynika jednak, że w listopadzie 2013 roku 45 proc. obywateli było pozytywnie nastawionych do wprowadzenia wspólnej waluty. Wśród nich pozytywnie do sprawy podchodziło 41 proc., a 4 proc. oceniało ten krok jako bardzo pozytywny.
Z badania wynika też, że pozytywny stosunek do euro dominuje w grupie młodych ludzi między 15 a 24. rokiem życia, ale także wśród lepiej wykształconych i zarabiających.
... a nawet przeciw
W tym samym czasie ponad połowa (52 proc.) badanych zadeklarowała negatywny stosunek do wprowadzenia euro. 33 proc. z nich zaznaczyła odpowiedź - raczej negatywny, a 19 proc. - bardzo negatywny.
Takie nastawienie dominuje wśród osób w wieku 65-74 lata, z podstawowym wykształceniem i niższymi zarobkami lub bezrobotnych.
Kto następny?
W czerwcu 2013 roku Komisja Europejska ogłosiła, że to nadbałtyckie państwo spełnia wszystkie kryteria, aby wejść do strefy euro, a w lipcu formalną akceptację wyrazili ministrowie finansów krajów unijnych.
Łotwa będzie drugą bałtycką republiką w strefie euro. W 2011 roku unijną walutę przyjęła Estonia. Trzecie z państw regionu - Litwa, jeśli spełni wszystkie kryteria, może wstąpić do strefy euro już w 2015 roku.