Z wnioskiem o dofinansowanie odstrzału lisów i jenotów wystąpili członkowie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Grodziskiego.
Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Powiatowy inspektorat Weterynarii oraz Urzędy Gmin, odbierają liczne sygnały od mieszkańców na temat zwiększonej populacji lisów i jenotów. Zdarza się, jak twierdzą oni, że podchodzą one zbyt blisko gospodarstw, lub atakują zwierzęta gospodarskie. Coraz liczniej tez odnotowuje się przypadki nosicielstwa wścieklizny. Z zamiarem złożenia wniosków o udzielenie dotacji ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystąpiły cztery koła łowieckie.
Potrzebę odstrzału lisów i jenotów wyraziły Zarządy Kół Łowieckich, które dzierżawią obwody łowieckie na terenie powiatu grodziskiego. Koła łowieckie w sezonie 2002/2003 zaplanowały odstrzał zwierząt w liczbie 400 sztuk. Koszt odstrzału jednego lisa bądź jenota szacuje się na kwotę 20 zł. W efekcie kształtuje się ona na poziomie 8.000 złotych i stanowi dotację, o którą ubiegać się będą koła. Do końca tego roku, ich zarządy przewidują odstrzał w granicach 50-60 procent deklarowanej przez nich liczby zwierząt.
W związku z sytuacją, którą pod ocenę poddano grodziskiej radzie powiatowej, określiła ona dodatkowe zadanie, inne niż traktuje ustawa Prawo ochrony środowiska, realizowane ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ustawa określa katalog zasad, jednak w ich treści nie ma mowy o odstrzale zwierząt. Finansowana z funduszu może być, na przykład: edukacja ekologiczna oraz propagowanie działań proekologicznych, działalność modernizacyjna i inwestycyjna, służąca ochronie środowiska i gospodarce wodnej, w tym instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej, a także urządzanie i utrzymywanie terenów zieleni, zadrzewień, zakrzewień oraz parków. Zadania, które podejmowane mogą być przy wsparciu finansowym funduszu, dotyczą popierania przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami, przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom i ekologicznymi formami transportu. Dodatkowo traktują one o prowadzeniu działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci z obszarów, na których występują tak zwane przekroczenia standardów jakości środowiska.
W świetle ustawy, o której mowa, Rada Powiatu Grodziskiego określić może również inne zadania. Mogą to być działania polityczne, gospodarcze i społeczne, jednak zmierzające ku zachowaniu równowagi w przyrodzie oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych.
Uchwałą rady, dotacje udzielone zostaną zgodnie z zasadami regulaminu gospodarowania finansami funduszu.