aaaaaaaaaaaJOHN_DEERE1

Lisy i jenoty do odstrzału

3 października 2002

Z wnioskiem o dofinansowanie odstrzału lisów i jenotów wystąpili członkowie Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Rady Powiatu Grodziskiego.

Wydział Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa, Powiatowy inspektorat Weterynarii oraz Urzędy Gmin, odbierają liczne sygnały od mieszkańców na temat zwiększonej populacji lisów i jenotów. Zdarza się, jak twierdzą oni, że podchodzą one zbyt blisko gospodarstw, lub atakują zwierzęta gospodarskie. Coraz liczniej tez odnotowuje się przypadki nosicielstwa wścieklizny. Z zamiarem złożenia wniosków o udzielenie dotacji ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wystąpiły cztery koła łowieckie.

Potrzebę odstrzału lisów i jenotów wyraziły Zarządy Kół Łowieckich, które dzierżawią obwody łowieckie na terenie powiatu grodziskiego. Koła łowieckie w sezonie 2002/2003 zaplanowały odstrzał zwierząt w liczbie 400 sztuk. Koszt odstrzału jednego lisa bądź jenota szacuje się na kwotę 20 zł. W efekcie kształtuje się ona na poziomie 8.000 złotych i stanowi dotację, o którą ubiegać się będą koła. Do końca tego roku, ich zarządy przewidują odstrzał w granicach 50-60 procent deklarowanej przez nich liczby zwierząt.

W związku z sytuacją, którą pod ocenę poddano grodziskiej radzie powiatowej, określiła ona dodatkowe zadanie, inne niż traktuje ustawa Prawo ochrony środowiska, realizowane ze środków Powiatowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ustawa określa katalog zasad, jednak w ich treści nie ma mowy o odstrzale zwierząt. Finansowana z funduszu może być, na przykład: edukacja ekologiczna oraz propagowanie działań proekologicznych, działalność modernizacyjna i inwestycyjna, służąca ochronie środowiska i gospodarce wodnej, w tym instalacji lub urządzeń ochrony przeciwpowodziowej i obiektów małej retencji wodnej, a także urządzanie i utrzymywanie terenów zieleni, zadrzewień, zakrzewień oraz parków. Zadania, które podejmowane mogą być przy wsparciu finansowym funduszu, dotyczą popierania przedsięwzięć związanych z gospodarką odpadami, przeciwdziałaniem zanieczyszczeniom i ekologicznymi formami transportu. Dodatkowo traktują one o prowadzeniu działań w zakresie profilaktyki zdrowotnej dzieci z obszarów, na których występują tak zwane przekroczenia standardów jakości środowiska.

W świetle ustawy, o której mowa, Rada Powiatu Grodziskiego określić może również inne zadania. Mogą to być działania polityczne, gospodarcze i społeczne, jednak zmierzające ku zachowaniu równowagi w przyrodzie oraz trwałości podstawowych procesów przyrodniczych.

Uchwałą rady, dotacje udzielone zostaną zgodnie z zasadami regulaminu gospodarowania finansami funduszu.


POWIĄZANE

Zmiana pozycji rolnictwa strategicznym atutem Europy!   Ponieważ Unia Europejska...

Jak pinformował na Sławomir Homaja z NSZZZ RI Solidarność, do tej pory w dopłaci...

Belgijski organ ds. zdrowia popiera nowe zasady edycji genów, inna jest opinia f...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę