Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lista zalecanych odmian...

5 stycznia 2016
Wykaz zalecanych do uprawy na terenie województwa lubelskiego odmian zbóż jarych i ozimych oraz grochu, rzepaku i ziemniaków opublikował lubelski Urząd Marszałkowski. Ma to pomóc rolnikom wybrać odmiany, które dadzą najlepsze plony na glebach Lubelszczyzny.
Lista zalecanych odmian do uprawy na Lubelszczyźnie w 2013 roku została opracowana przez Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych Stację Doświadczalną Oceny Odmian w Ciciborze Dużym (Lubelskie). Jest dostępna na stronach internetowych Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Na liście znalazło się dziewięć odmian pszenicy jarej i 11 - ozimej, siedem odmian jęczmienia jarego i cztery - ozimego, siedem odmian pszenżyta, siedem - żyta ozimego, 10 odmian rzepaku ozimego, cztery odmiany grochu siewnego i 12 odmian ziemniaka jadalnego.
"Prezentowana lista obejmuje tylko ważne gospodarczo gatunki roślin, dla których systematycznie prowadzone są badania. Warunkiem wpisania konkretnej odmiany na listę jest odpowiednia liczba doświadczeń - co najmniej trzech - prowadzonych na terenie Lubelszczyzny przez okres dwóch lat" - powiedział Tomasz Makowski z departamentu rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego w Lublinie.
Doświadczenia - eksperymentalne uprawy - prowadzone są na glebach w województwie lubelskim. Zamieszczone na liście odmiany to te, które w badaniach okazały się najlepsze - głównym kryterium jest wysokość i stabilność plonowania.
Każda z zalecanych odmian jest w opublikowanym dokumencie szczegółowo opisana. Specjaliści określają m.in. na jakie warunki klimatyczne i w jakim stopniu dana roślina jest odporna, np. ma mróz i zimno, a także jaka jest jej odporność na choroby. Można też znaleźć informacje o tym, jakie dana odmiana ma potencjalne możliwości plonowania, jakiej jakości ziarno można z niej uzyskać, jakie ma zastosowania w przemyśle przetwórczym.
Jak tłumaczy Makowski, prowadzone badania w dużym stopniu pozwalają ograniczać napływ tych odmian zbóż, które nieraz są nadmiernie rozreklamowane, ale nie przynoszą spodziewanych plonów na glebach Lubelszczyzny. W opinii specjalistów wysiewanie nowych, niesprawdzonych odmian jest ryzykowne dla rolnika, ponieważ nie wiadomo, jak roślina zareaguje na konkretne, lokalne warunki glebowe i klimatyczne; dotyczy to zwłaszcza zbóż ozimych i rzepaku ozimego.
Badania roślin umieszczanych na liście współfinansują Samorząd Województwa Lubelskiego i Lubelska Izba Rolnicza. Wyniki doświadczeń są opublikowane na stronie internetowej Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Ciciborze Dużym.



POWIĄZANE

20 listopada 2024 roku, w Warszawie odbyło się VI Posiedzenie Krajowej Rady Izb ...

Minister Polityki Agrarnej i Żywności Ukrainy Witalij Koval oraz Minister Rolnic...

Według stanu na 20 listopada od początku tego miesiąca koleją na Ukrainie przewi...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę