Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Limity do kosza

5 stycznia 2016
Limitowanie produkcji powoli odchodzi do historii. W sprawie mleka decyzje zapadły i system reglamentacji zniknie już za kilka lat. Teraz na dywanik trafił cukier. Tu również propozycje zakładają uwolnienie produkcji. Ale zasady wolnego rynku nie wszystkim odpowiadają.

Obecnie najwięcej emocji budzi sprawa kwotowania produkcji mleka. Zdania wśród rolników są podzielone.

Jerzy Chróścikowski – senator RP PiS - "Nasze stanowisko jest jednoznaczne nie powinno się uwalniać kwoty mlecznej a szczególnie negatywnie odbije się to na rynku polskim."

Wiktor Szmulewicz – prezes Kajowej Rady Izb Rolniczych – "Będzie to szansa dla producentów bo będą mogli rozwijać swoje gospodarstwa mleczne z drugiej strony jest obawa czy nie spadną ceny bo ta produkcja może gwałtownie rosnąć."

Podobnie rozbieżne opinie są wśród przetwórców mleka. Gdy na rynkach światowych była koniunktura mleczarze żądali zniesienia wszelkich ograniczeń w produkcji. Gdy przychodził kryzys kwotowanie była ich zdaniem potrzebne. Za chwilę nie mniejsze emocje będzie wywoływać sprawa limitowania produkcji cukru.

Marcin Kulicki – prezes Krajowej Spółki Cukrowej – "Stanowisko ZPC jak również cukrowników w Europie jest takie, aby rozpocząć dyskusję nad utrzymaniem pewnych zasada limitowania produkcji."

Nieoficjalne jeszcze propozycje mówią jednak o tym, żeby tu także znieść reglamentację produkcji i wprowadzić zwykłe zasady wolnorynkowe. Zdaniem zarówno plantatorów buraków jak i koncernów cukrowych takie pomysły zakończą się masowym importem cukru trzcinowego z Brazylii. Ale ekonomiści nie pozostawiają złudzeń.

prof. Andrzej Kowalski – Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – "Kwotowanie już się chyba przeżyło."

Jest jeszcze jeden ważny szczegół. Wcześniej czy później skończy się tzw. runda milenijna rokowań w ramach Światowej Organizacji Handlu. A wtedy jakiekolwiek kwotowanie produkcji będzie zabronione.

prof. Andrzej Kowalski – Instytut Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej – "Warto już teraz się zastanowić jakimi instrumentami oddziaływać na rynek sytuację kryzysową w przypadku zniesienia kwotowania."

W Unii Europejskiej oprócz limitowania produkcji cukru i mleka administracyjnym ograniczeniom podlega też rynek skrobi ziemniaczanej.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę