biogaz_09_2025
biogaz, biometan, biopaliwa_ptak 2025

Leśna izba w Grudzicach

2 grudnia 2003

Florę i faunę opolskich lasów oglądać można w ogródku dydaktycznym przygotowanym przez leśniczych z Grudzic.

Izba dydaktyczna służyć ma głównie młodzieży szkolnej. - Demonstrujemy w niej przykłady flory i fauny z naszego regionu - informuje Marek Bocianowski, zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Opole. 

Oprócz roślin i liści gatunków rosnących na Opolszczyźnie zobaczyć tam można wypchane zwierzęta. Są to tylko tzw. gatunki łowne – zapewnia Bocianowski. Na ich przykładzie pokażemy dzieciom, że wyginięcie lisa może być zagrożeniem dla ekosystemu, że żyje u nas przybysz ze Wschodu - jenot – opowiada Bocianowski.

Pracownicy leśnictwa starają się przy każdym zwierzęciu opowiedzieć jakąś historię. Wszyscy dziwią się, że żyje u nas łoś migracyjny. Młodzież z zainteresowaniem słucha także o tym, że sarna i jeleń to dwa zupełnie inne gatunki zwierząt, a nie samiec i samica jednego – stwierdza.

Ekspozycja stale się zmienia. Nowe wypchane zwierzęta pojawią się po sezonach łowieckich. Zwiedzający mogą tu również zobaczyć stare narzędzia służące kiedyś do pracy w lesie. - Uczulamy też, jak zachowywać się w lesie, by nie szkodzić mieszkającym tam zwierzętom - wyjaśnia Bocianowski.

Po zwiedzaniu młodzież może sobie usiąść w izbie z dużym stołami. Na przedszkolaków czekają tu kolorowanki ze zwierzakami, starszym obsługa wyświetla filmy. Ogródek dydaktyczny powstał w ramach programu edukacji leśnej realizowanego przez nadleśnictwo.


POWIĄZANE

W obliczu dynamicznych zmian na rynku surowców roślinnych, sektor paszowy w Euro...

W sezonie 2024/25 Unia Europejska wyłania się jako kluczowy światowy importer śr...

Lato w polu nie zna odpoczynku. To czas intensywnej pracy, gdy każda godzina ma ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę