MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Leśna izba w Grudzicach

2 grudnia 2003

Florę i faunę opolskich lasów oglądać można w ogródku dydaktycznym przygotowanym przez leśniczych z Grudzic.

Izba dydaktyczna służyć ma głównie młodzieży szkolnej. - Demonstrujemy w niej przykłady flory i fauny z naszego regionu - informuje Marek Bocianowski, zastępca nadleśniczego nadleśnictwa Opole. 

Oprócz roślin i liści gatunków rosnących na Opolszczyźnie zobaczyć tam można wypchane zwierzęta. Są to tylko tzw. gatunki łowne – zapewnia Bocianowski. Na ich przykładzie pokażemy dzieciom, że wyginięcie lisa może być zagrożeniem dla ekosystemu, że żyje u nas przybysz ze Wschodu - jenot – opowiada Bocianowski.

Pracownicy leśnictwa starają się przy każdym zwierzęciu opowiedzieć jakąś historię. Wszyscy dziwią się, że żyje u nas łoś migracyjny. Młodzież z zainteresowaniem słucha także o tym, że sarna i jeleń to dwa zupełnie inne gatunki zwierząt, a nie samiec i samica jednego – stwierdza.

Ekspozycja stale się zmienia. Nowe wypchane zwierzęta pojawią się po sezonach łowieckich. Zwiedzający mogą tu również zobaczyć stare narzędzia służące kiedyś do pracy w lesie. - Uczulamy też, jak zachowywać się w lesie, by nie szkodzić mieszkającym tam zwierzętom - wyjaśnia Bocianowski.

Po zwiedzaniu młodzież może sobie usiąść w izbie z dużym stołami. Na przedszkolaków czekają tu kolorowanki ze zwierzakami, starszym obsługa wyświetla filmy. Ogródek dydaktyczny powstał w ramach programu edukacji leśnej realizowanego przez nadleśnictwo.


POWIĄZANE

Propozycje usprawnień w regulacjach dotyczących biometanu – Postulaty Polskiej O...

Aby aplikacja nawozów i środków ochrony roślin przynosiła oczekiwane efekty, klu...

Według stanu na 13 stycznia Ukraina wyeksportowała 23,256 mln ton zbóż i roślin ...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę