Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lepper chce zatrudniać Ukraińców w rolnictwie

7 lipca 2006

- Chcemy, by Ukraińcy mogli legalnie pracować u polskich rolników - mówi "Gazecie" współpracownik minister pracy Anny Kalaty z Samoobrony.

Według naszych informacji również minister rolnictwa i wicepremier Andrzej Lepper chce otwarcia rynku pracy sezonowej w rolnictwie dla Ukraińców.

Skąd ten pomysł? Chcą tego rolnicze związki i stowarzyszenia, bo niewielu Polaków chce pracować w polu. To ciężka i słabo płatna praca (np. 1 zł za kilogram zebranych truskawek). Rolnicy korzystają więc z usług mieszkańców krajów dawnego ZSRR - najczęściej robią to na czarno. Za legalne zatrudnienie np. Ukraińca muszą w urzędzie pracy zapłacić blisko 1 tys. zł.

Temat otwarcia rynku pracy dla Ukraińców powrócił po pomarańczowej rewolucji. Rząd Marka Belki zaczął konsultacje w sprawie nowej umowy o wzajemnym zatrudnianiu Polaków i Ukraińców. Od jesieni 2005 r. mówi się o rozporządzeniu ministra pracy o częściowym otwarciu naszego rynku pracy.

Lepper i Kalata walczą o poparcie rolników, ale boją się zarzutów, że Samoobrona pomaga Ukraińcom, a nie Polakom. Wahanie było widać wczoraj na spotkaniu organizacji rolniczych z Lepperem i premierem Marcinkiewiczem. Kiedy rolnicy skarżyli się na brak rąk do pracy, Lepper dziwił się, że przy tak dużym bezrobociu nie można znaleźć chętnych Polaków. Później przyznał jednak, że dobrze byłoby, żeby obcokrajowcy mogli u nas pracować. Dodał, że namawiał szefa MSWiA Ludwika Dorna, by nie było szczegółowych kontroli na plantacjach.

Jasny sygnał dała minister Anna Kalata 8 czerwca na sejmowej komisji pracy: - Chcemy zmiany zasad zatrudniania cudzoziemców. Chodziłoby o uproszczenie procedur.

Samoobrona chce zdążyć przed żniwami
Samoobrona chce ułatwić Ukraińcom legalną pracę u polskich rolników jeszcze w tym roku. - Truskawki się kończą, ale przed nami są jeszcze żniwa i zbiory jabłek - wyjaśnia nasz informator z ministerstwa.

W resorcie rozważa się zniesienie lub zmniejszenie opłat, jakie rolnik musi wpłacać urzędowi pracy, albo zniesienie obowiązku opłacania składek na ubezpieczenie społeczne dla osób zatrudnianych do pracy sezonowej (np. do 50 dni). To wymagałoby szybkiej nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia lub szybkiego podpisania odpowiedniego porozumienia z Ukrainą.

Jak przekonać rolników, że bardziej opłaca się zatrudnić Ukraińca legalnie niż na czarno? Ile osób mogliby zatrudnić polscy rolnicy? Nie wiadomo. Dowiedzieliśmy się za to, że Kalata i Lepper nie chcą otwierać rynku pracy dla osób spoza Ukrainy i dla pracowników innych branż niż rolnictwo (np. budowlańców czy opiekunek).

- Musimy być ostrożni. Przy 16-proc. bezrobociu nasz pomysł wzbudzi kontrowersje. Ale coś trzeba zrobić, skoro nawet bezrobotni nie chcą pracować za tak małe pieniądze - wyjaśnia nam współpracownik Kalaty.

PiS za pracą Ukraińców na polskim polu
Zwolenników ułatwień dla Ukraińców można znaleźć w PiS. Europoseł Adam Bielan mówił niedawno w ankiecie "Gazety", że Polska będzie zmuszona otworzyć się na Ukraińców "ze względów ekonomicznych i politycznych". Poseł Artur Zawisza uzasadniał otwarcie rynku pracy "wielkodusznością narodową i pragmatyką gospodarczą".

Są i inne głosy. Np. w kwietniu na posiedzeniu sejmowej komisji pracy ekspert OPZZ Bogdan Grzybowski mówił: - Mamy ogromne bezrobocie, a jesteśmy gotowi na przyjęcie tańszych Ukraińców? Traktujemy to jak prowokację.

Praca dla Ukraińców
W zeszłym roku tylko 2697 Ukraińców dostało zezwolenie na pracę w Polsce. Ale liczbę pracowników z tego kraju szacuje się nawet na 100 tys. Najczęściej pracują w budownictwie i rolnictwie. Mężczyźni są spawaczami, kobiety gospodyniami domowymi, opiekunkami dzieci i osób starszych. W państwowych szkołach w południowo-wschodniej Polsce kilkuset Ukraińców uczy dzieci angielskiego.


POWIĄZANE

Traktor blokujący ruch drogowy w Brukseli/ Fot. Bogdan Hoyaux [© European Union ...

Dla certyfikowanych ukraińskich producentów rolnych zajmujących się produkcją ek...

Zgodnie z wynikami trzech kwartałów 2024 r. rumuński port Konstanca zmniejszył o...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę