Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Leader

5 stycznia 2016
Ponad 100 złotych dotacji w przeliczeniu na jednego mieszkańca tyle będzie wynosić wsparcie z programu LEADER. Aby po nie sięgnąć trzeba stworzyć lokalną grupę działania oraz strategię rozwoju danego regionu.

Do udziału w szkoleniach na temat programu nie trzeba zachęcać tych, którym udało się coś osiągnąć już w poprzedniej edycji. Zdaniem przedstawicieli Partnerstwa Krzemienny Krąg można żyć na wsi nie utrzymując się tylko i wyłącznie z rolnictwa.

Łukasz Chlebny, Partnerstwo Krzemienny Krąg: to jest 250 miejsc pracy w samej turystyce nie mówiąc o imprezach towarzyszących o gospodarstwach agroturystycznych to są wymierne korzyści. I ci ludzie mogli się naocznie przekonać jakie są korzyści z funduszy unijnych.

Aby przystąpić do programu na terenie jednej lub kilku gmin musi działać stowarzyszenie czyli lokalna grupa działania składająca się z przedstawicieli trzech sektorów: gospodarczego, publicznego i społecznego.

Piotr Szprendałowicz, wicemarszałek województwa mazowieckiego: taka lokalna grupa działania musi opracować lokalną strategie działania definiującą najważniejsze problemy występujące na danym terenie i cele do realizacji do rozwiązywania tych problemów.

A służą temu trzy działania z osi czwartej Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Tomasz Kuliński, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego: na każde z tych działań przeznaczona jest odpowiednia kwota pieniędzy. Ogółem Lokalne Grupy Działania mogą mieć na jednego mieszkańca 140 złotych.

W rękach Lokalnych Grup Działania będzie też rozdział środków z osi trzeciej. Jest to pomoc między innymi na dodatkową działalność pozarolniczą oraz tworzenie nowych miejsc pracy.

Tomasz Kuliński, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego: lokalna grupa działania ma możliwość wyboru tych projektów i tak na prawdę to ona kreuje rozwój obszarów wiejskich w takim zakresie w jakim najbardziej im odpowiada.

Resort rolnictwa szacuje, że nabór wniosków na wszystkie projekty programu Leader powinien ruszyć pod koniec września. A teraz jest czas najbardziej wytężonej pracy dla Lokalnych Grup Działania.

Artur Ławniczak, wiceminister rolnictwa: ważne, aby szybko się zmobilizowały i po prostu dogadały się ze sobą, aby społeczności już przygotowały dobre strategie, dobre projekty aby zdążyć do września z rejestracją grupy.

Wnioski będą przyjmowane i rozpatrywane przez Urzędy Marszałkowskie.

POWIĄZANE

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...

Słoneczniki to jedne z najbardziej rozpoznawalnych i cenionych roślin zarówno w ...

Dużo pisze się w różnych rolniczych mediach na temat konkurencyjności europejski...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę