Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Lawendowe żniwa na Warmii

3 lipca 2006

W piątek, gdy tylko obeschła rosa, czwórka robotników ruszyła w pole. Pracy przy lawendzie jest dużo, prawie pół hektara ziół trzeba zebrać, zanim jeszcze pąki się rozwiną, by z rośliny uzyskać jak najwięcej olejku.

Do Joanny Posoch, właścicielki warmińskiej plantacji lawendy, przyjechali pomocnicy spod Łodzi - Zapach dotarł aż do centralnej Polski i nas zwabił - śmieje się Maciek Pawlak. Tak naprawdę na wyjazd namówiła go żona Agata, która o uprawie śródziemnomorskiej rośliny na Północy dowiedziała się prawie rok temu z "Wysokich Obcasów". - Zakochałam się wtedy w lawendzie. Mailowałyśmy z Asią przez cały rok, ale zobaczyłyśmy się dopiero w czwartek, gdy zjawiliśmy się w Nowym Kawkowie - opowiada Agata. Pomóc przy żniwach przyjechała też Ewa Lewandowska z Pabianic.

Choć pracują od rana do wieczora, nikt nie narzeka. Co więcej, wydają się wręcz szczęśliwi - Robota jest bardzo przyjemna, pogoda boska, zapach upojny - zachwyca się Agata Pawlak - Wieczorem obolałe od schylania plecy nacieramy olejkiem z nostrzyka doskonałym na strzykanie w krzyżu - dodaje jej mąż. - To absolutna ucieczka od codzienności - mówi Ewa.

Fioletowe kwiatostany będą do suszenia, z blado-niebieskich Joanna Posoch zrobi krem. Na plantacji każdy zna swoją robotę: Joanna ścina nożyczkami lawendę, Maciek donosi pęki kwiatów dziewczynom, a Agata i Ewa szykują bukiety i wiążą je sznurkiem. Robota idzie powoli, przydałby się ktoś jeszcze do pomocy. Siadam więc i zaczynam wiązać rośliny z razem z nimi. Szybko się wciągam i odprężam, a do tego po chwili moje ręce pachną lawendowo.

Agata, która na co dzień szyje ubranka dla niemowląt, specjalnie na zbiory przygotowała lawendowe chustki. Jedną z nich wiąże mi na głowie i już jestem pasowana na bukieciarkę. Czas płynie powoli, wiatr kołysze łanami lawendy, dookoła roznosi się intensywny aromat kwiatów - można by tu spędzić całe życie.

Jeśli ktoś chciałby pomóc przy zbiorach, Joanna Posoch zaprasza. Co prawda, to wolontariat, ale odczucia i zapach nie do opisania.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę