W sobotę, 4 czerwca br., podczas uroczystej Gali na Zamku Królewskim w Warszawie, miało miejsce rozstrzygnięcie 2. edycji konkursu „Laur Gospodarności”. Konkurs przeznaczony był dla gmin wiejskich, miejsko-wiejskich, banków spółdzielczych współpracujących z samorządami oraz Lokalnych Grup Działania i organizacji pozarządowych działających na terenach wiejskich. Patronat honorowy nad konkursem i Galą objęli: Prezydent RP Pan Bronisław Komorowski, Przewodniczący Parlamentu Europejskiego prof. Jerzy Buzek i Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pan Marek Sawicki.
Gospodarzem uroczystości była Fundacja Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej – organizator konkursu. Fundację wspierał partner Gali Wielkopolski Bank Spółdzielczych.
Na Galę przybyło blisko 250 osób z całej Polski. Byli wśród nich przedstawiciele nominowanych w konkursie gmin, banków spółdzielczych, Lokalnych Grup Działania i organizacji pozarządowych.
Po krótkim muzyczno-satrycznym wstępie w wykonaniu Grupy MoCarta oficjalnie powitali gości Pani Danuta Holecka – znana osobowość telewizyjna, dziennikarka i prowadząca serwisy informacyjne w TVP Info i Pan Marek Zagórski Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej.
Po powitaniu przybyłych gości i podziękowaniu partnerowi Gali Wielkopolskiemu Bankowi Spółdzielczemu Prezes EFRWP i patronom honorowym Prezes EFRWP zaprosił na scenę Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezydenta RP Pana Dariusza Młotkiewicza, który odczytał list od Prezydenta RP Pana Bronisława Komorowskiego.
Chwila prawdy
Następnie odbyła się najbardziej emocjonująca część Gali, odczytanie nominowanych i wręczenia nagród w poszczególnych kategoriach.
O wręczenie nagrody w kategorii Rozwój przedsiębiorczości wiejskiej zostali poproszeni Sekretarz Stanu Pan Dariusz Młotkiewicza i przedstawiciel laureata tej kategorii z poprzedniego roku Pani Ewa Kwiecień z Gminy Czerwieńsk. Na scenę zaproszeni zostali przedstawiciele 10 nominowanych gmin. Następnie miało miejsce uroczyste odczytanie zwycięzcy i wręczenie Lauru Gospodarności wójtowi gminy Stare Miasto Panu Ryszardowi Nawrockiemu.
W kategorii Rozwój kapitału społecznego prezentacji wyróżnionych, a następnie zwycięzcy dokonali Pan Jarosław Wojtowicz, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który przed zaproszeniem na scenę nominowanych, odczytał list z gratulacjami od Ministra Rolnictwa Pana Marka Sawickiego i Pan Wiktor Snela, Burmistrz Gminy Śmigiel (ubiegłoroczny zwycięzca). Nagrodę odebrał, niezwykle wzruszony i zaskoczony burmistrz gminy Recz Pan Józef Romanowski.
Laureata w kategorii Harmonijny Rozwój ogłosili Pan Jacek Ambroziak, członek Kapituły Europejskiego Rozwoju Wsi Polskiej i Wójt Gminy Duszniki, ubiegłoroczny zwycięzca w tej kategorii. Najlepsza okazała się gmina Narewka z województwa podlaskiego. Statuetkę odebrał Wójt Gminy Pan Mikołaj Pawlicz.
W nowej kategorii Harmonijna współpraca: gmina – bank spółdzielczy, gdzie Laur Gospodarności otrzymał Bank Spółdzielczy, który jest jej realnym partnerem i wspiera ją w jej inwestycjach i działaniach na rzecz mieszkańców zwyciężył Bank Spółdzielczy w Skórczu z województwa pomorskiego. Nagrody w tej kategorii wręczył przedstawiciel partnera Gali Pan Ryszard Lorka Wiceprezes Spółdzielczej Grupy Bankowej i poseł Parlamentu Europejskiego Pan Czesław Siekierski. Nagroda trafiła w ręce Pana Sławomira Flissikowskiego Prezes Zarządu Banku Spółdzielczego w Skórczu.
Inspirująca równość
Dalsza cześć uroczystości poświęcona była Lokalnym Grupom Działania i organizacjom zgłaszanym przez LGD w kategorii Inspirujący Projekt Roku. Przed zaproszeniem finalistów list od Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Pana Jerzego Buzka odczytała Pani Joanna Szczepańska Dyrektor Biura Przewodniczącego PE.
Następnie na scenę zostali poproszeni przedstawiciele finalistów tej części konkursu. Pani Barbara Zych i Pan Paweł Czaja reprezentujący inicjatywę odrolnika.pl („Paczka od Rolnika”) i Pan Bartłomiej Głuszak z Elbląskie Stowarzyszenie Wspierania Inicjatyw Pozarządowych, które rozwija projekt „Miejsca z Duszą”.
Oba projekty na pewno mogą być inspirujące dla innych organizacji.
Zwycięzców odczytała i wręczyła pamiątkowe nagrody Pani Barbara Margol, Prezes Nidzickiego Funduszu Lokalnego (ubiegłoroczny zwycięzca). Ku zaskoczeniu obu organizacji tytuł „Inspirujący Projekt Roku” Kapituła Konkursu przyznała dwie równorzędne nagrody.
Zwycięzcy otrzymali po 25 tys. zł na rozwój i kontynuację sowich projektów.
Ostatnią nagrodę Laur Honorowy w konkursie wręczał laureat poprzedniej edycji Prezes Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów, Senator Ireneusz Niewiarowski. Laur Honorowy 2011 otrzymała Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo dla Doliny Baryczy”. Nagrodę odebrała Pani Inga Demianiuk-Ozga – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Partnerstwo dla Doliny Baryczy.
Po zakończeniu sesji fotograficznej ostatnich zwycięzców, na scenę wkroczyła Grupa MoCarta, która przez ponad 40 minut zabawiała zgromadzoną publiczność autorskimi aranżacjami i skeczami.
Na zakończenie Prezes Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej podziękował wszystkim gminom za udział w konkursie oraz zaangażowanie i aktywną działalność na rzecz rozwoju lokalnego, a Pani Danuta Holecka zaprosiła do wspólnego zdjęcia wszystkich zwycięzców.
Ostatnim punktem programu był koktajl w Skarbcu Królewskim i na tarasie Zamku z widokiem na Wisłę.
6755686
1