MERCOSUR1
TSW_XV_2025

Łapówkarz bezkarny

16 czerwca 2003

Osoba, która wręczyła łapówkę, a następnie powiadomiła o tym organa ścigania, nie będzie karana. Sejm odrzucił propozycję Senatu, aby sąd stosował w takim przypadku nadzwyczajne złagodzenie kary lub mógł odstąpić od jej wymierzenia.

Zagwarantowanie bezkarności osobie, która wręczyła łapówkę, a następnie powiadomiła o tym fakcie organ ścigania, zanim ten się o tym dowiedział (zakładając, że osoba, której wręczano łapówkę – przyjęła ją) od początku wzbudzało kontrowersje. Ostatecznie posłowie przyjęli, że jeśli sprawcy nie zostanie zapewniona bezkarność, nikt rozsądny nie zgłosi faktu wręczenia łapówki.

Senat nie zgodził się z takim rozwiązaniem, proponując poprawkę, zgodnie z którą sąd zastosowałby wobec takiej osoby obligatoryjne nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet mógł odstąpić od jej wymierzenia. 

W trakcie piątkowego głosowania posłowie odrzucili jednak propozycję Senatu. Sejm uchwalił rewolucyjną zmianę, dzięki której uzyskamy większą motywację sprawcy do ujawnienia łapówki – mówił w Sejmie wicemarszałek Janusz Wojciechowski, apelując o odrzucenie senackiej poprawki. Na bezkarność nie będzie jednak mógł liczyć sprawca tzw. przekupstwa wyborczego, które polega na skłonieniu za pomocą łapówki do głosowania w określony sposób.

POWIĄZANE

W ostatnich latach przemysł rozrywkowy w Polsce przechodzi dynamiczne zmiany. Dz...

W dzisiejszym świecie, w którym technologia jest nieodłącznym elementem życia co...

W dzisiejszym świecie zmiany w gospodarce zachodzą w zastraszającym tempie. Prze...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)Pracuj.pl
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę