Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Łapówkarz bezkarny

16 czerwca 2003

Osoba, która wręczyła łapówkę, a następnie powiadomiła o tym organa ścigania, nie będzie karana. Sejm odrzucił propozycję Senatu, aby sąd stosował w takim przypadku nadzwyczajne złagodzenie kary lub mógł odstąpić od jej wymierzenia.

Zagwarantowanie bezkarności osobie, która wręczyła łapówkę, a następnie powiadomiła o tym fakcie organ ścigania, zanim ten się o tym dowiedział (zakładając, że osoba, której wręczano łapówkę – przyjęła ją) od początku wzbudzało kontrowersje. Ostatecznie posłowie przyjęli, że jeśli sprawcy nie zostanie zapewniona bezkarność, nikt rozsądny nie zgłosi faktu wręczenia łapówki.

Senat nie zgodził się z takim rozwiązaniem, proponując poprawkę, zgodnie z którą sąd zastosowałby wobec takiej osoby obligatoryjne nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet mógł odstąpić od jej wymierzenia. 

W trakcie piątkowego głosowania posłowie odrzucili jednak propozycję Senatu. Sejm uchwalił rewolucyjną zmianę, dzięki której uzyskamy większą motywację sprawcy do ujawnienia łapówki – mówił w Sejmie wicemarszałek Janusz Wojciechowski, apelując o odrzucenie senackiej poprawki. Na bezkarność nie będzie jednak mógł liczyć sprawca tzw. przekupstwa wyborczego, które polega na skłonieniu za pomocą łapówki do głosowania w określony sposób.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę