FAMMU/FAPA poinformowała, że dnia 27 listopada 2012 r. w Dzienniku Urzędowym UE ukazały się decyzje wykonawcze Komisji z dnia 22 listopada bieżącego roku (notyfikowane jako dokument nr C (2012) 8390 i C (2012) 8391), zezwalające na wprowadzenie do obrotu laktoferyny bydlęcej jako nowego składnika żywności zgodnie z rozporządzeniem (WE) nr 258/97 Parlamentu Europejskiego i Rady.
Decyzje te skierowane są do przedsiębiorstwa Morinaga Milk Industry Co. Ltd. (które zwróciło się do właściwych organów Irlandii z wnioskiem o zezwolenie na wprowadzenie do obrotu laktoferyny bydlęcej jako nowego składnika żywności dnia 2 marca 2011 r.) oraz koncernu FrieslandCampina (który podobny wniosek złożył do właściwych organów Holandii już 2 marca 2009 roku). W dniu 27 kwietnia 2012 r. Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa żywności (EFSA) w swojej opinii naukowej w sprawie laktoferyny bydlęcej („Scientific opinion on bovine lactoferrin") stwierdził, że jest ona bezpieczna w proponowanych warunkach stosowania i przy zachowaniu proponowanych poziomów zastosowania.
Zdanie to zostało podtrzymane w dniu 28 czerwca przy wydawaniu innej opinii naukowej w sprawie laktoferyny przez EFSA, w związku z tym właściwe stało się dopuszczenie tych samych zastosowań w przypadku obu wniosków. Laktoferyna bydlęca (bLF) jest białkiem naturalnie występującym w mleku krowim. Jest to praktycznie całkowicie rozpuszczalny, bezwonny, lekko różowawy proszek, o wilgotności mniejszej niż 4,5%, zawierający ponad 93% białka. Laktoferyna mleka krowiego znajduje swoje zastosowanie m.in. w produkcji preparatów do początkowego żywienia niemowląt, przetworzonych produktów zbożowych, napojów na bazie mleka, napojów bezalkoholowych, ciastek, cukierków, gum do żucia.