Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kwiatkowski: pora na e-sądy!

3 października 2011
W Elblągu ma powstać elektroniczny sąd dla banków tak zwany e -BTE wydający bankowe tytuły egzekucyjne wobec dłużników banków. Będzie to drugi po Lublinie elektroniczny sąd, ale przeznaczony tylko dla banków - zapowiedział w sobotę minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski.

Na konferencji prasowej w Elblągu szef resortu sprawiedliwości powiedział, że e-BTE powstanie w miejsce wydziału zajmującego się obecnie wpisywaniem papierowych ksiąg wieczystych do internetu. Są to tak zwane ośrodki migracji danych, które będą funkcjonowały jeszcze - jak ocenia resort sprawiedliwości - dwa lata.
Gdy elbląski wydział digitalizacji ksiąg wieczystych zakończy swoją pracę to stanie się siedzibą elektronicznego sądu dla banków. Minister powiedział, że spraw dotyczących nadawania bankowych tytułów egzekucyjnych jest w Polsce rocznie 1 mln 100 tys. Podkreślił, że prace legislacyjne pozwalające na funkcjonowanie e-BTE rozpoczną się na początku kadencji nowego parlamentu.
Jak zaznaczył Kwiatkowski do jedynego do tej pory w Polsce e-sądu w Lublinie wpłynęło do tej pory 1 mln 900 tys spraw. Natomiast z elektronicznego dostępu do ksiąg wieczystych skorzystały już 23 mln osób.
Szef resortu sprawiedliwości zapowiedział także, że w Elblągu już wkrótce ma się rozpocząć budowa nowego budynku dla sądów rejonowego i okręgowego. Jak ocenił Kwiatkowski ma to być najnowocześniejszy i najwyższy w Polsce sąd (11 kondygnacji). Jego budowa, której koszt oszacowano na 70 mln zł będzie sfinansowana z budżetu ministerstwa sprawiedliwości. Inwestycja ma się zakończyć w ciągu trzech lat.
Do tej pory nie wiadomo było kiedy ruszy budowa, ponieważ sąsiadująca z terenem, na którym miał powstać sąd spółdzielnia mieszkaniowa nie zgadzała się na jego lokalizację. Spółdzielcy protestowali, ponieważ uważali, że w pobliżu planowanego sądu jest zbyt mało miejsca na parkingi, a z chwilą uruchomienia sądu zwiększony będzie ruch samochodów. 20 października sąd administracyjny ma rozstrzygnąć ten spór.
"Obaj panowie kandydują z jednego okręgu udowadniając jak można świetnie współpracować"
Minister pytany co się stanie, gdy sąd rozstrzygnie tę sprawę pomyślnie dla spółdzielców powiedział, że "nie przewiduje innego scenariusza (niż pozwalający ruszyć z budową - PAP)".
"Sąd wydaje decyzje w oparciu o przesłanki formalnie. Osobiście analizowałem to od tej strony i mam nadzieję, oczywiście sądy są niezawisłe, że rozstrzygnięcie będzie takie, iż umożliwi rozpoczęcie inwestycji, a potrzeby mieszkańców uda się z pomocą władz miasta rozwiązać"- podkreślił.
Minister Kwiatkowski zapowiedział także, że elbląski areszt śledczy znalazł się wśród aresztów, do których mogą być dowożeni łamiący prawo podczas Mistrzostw Europy w 2012 roku. Takie areszty zlokalizowane będą w miastach, które są gospodarzami rozgrywek czyli w Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Ale tworzona jest także lista rezerwowa aresztów w miastach znajdujących się w pobliżu miast gospodarzy i elbląski areszt jest wśród tych rezerwowych miejsc odosobnienia.
W konferencji uczestniczyli szef klubu parlamentarnego PSL Stanisław Żelichowski i wiceprzewodniczący klubu PO Sławomir Rybicki, obaj ubiegający się o ponowny wybór do Sejmu. Podziękował im za współpracę przy pracach legislacyjnych.
"Obaj panowie kandydują z jednego okręgu udowadniając jak można świetnie współpracować. To była wymarzona koalicja i chciałbym, żeby te marzenia trwały kolejne cztery lata, bo to są dobre marzenia dla Polski"- podsumował szef resortu sprawiedliwości.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę