Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Kukurydziane i lniane żniwa w skansenie w Ochli

3 grudnia 2015
Żniwa kukurydziane i obrzędy związane ze zbiorem lnu - te tradycje można poznać podczas niedzielnej imprezy plenerowej pn. "U progu jesieni" w Muzeum Etnograficznym w podzielonogórskiej Ochli.
"Impreza łączy dwie tradycje związane z naszym regionem. Pierwsza to żniwa kukurydziane po Bukowińsku, czyli barwne zwyczaje osadników z Bukowiny na terenie dzisiejszej Ukrainy i Rumunii przybyłych do naszego województwa po II wojnie światowej. Drugim istotnym elementem imprezy będzie len - przybliżone zostaną etapy związane ze zbiorem, obróbką i szerokim zastosowaniem tej rośliny" - powiedział PAP Damian Danak z muzeum w Ochli.
Kukurydza jest nierozerwalnie związana z życiem na bukowińskiej wsi. Przy panującym na terenie tej krainy łagodnym klimacie była ona jednym z podstawowych zbóż. Jej uprawa nie była skomplikowana, a plony wysokie. Tym samym kukurydza zapewniała dostatek pożywienia całym wsiom. Najpopularniejszą potrawą była mamałyga wykonywana z mąki kukurydzianej. Będzie można jej spróbować podczas festynu w Ochli.
Wizyta w skansenie jest też okazją do poznania sposobów tradycyjnej obróbki lnu. Z jego włókien wykonywano odzież, a nasiona były wykorzystywane do produkcji oleju, w celach leczniczych oraz do wzbogacania potraw. Ługi lniane dodawano do paszy dla zwierząt, by były zdrowsze.
Prezentacje tradycyjnych prac gospodarskich przy obróbce lnu zobrazują, w jaki sposób rosnąca na polach roślina przemieniała się we włókno, a z nich w przędzę i ubrania. Proces ten trwał kilka miesięcy, a jego zwieńczeniem było wykonanie nowej odzieży przed Świętami Wielkiej Nocy. Międlenie, cierlenie, czesanie, przędzenie - to tylko niektóre z czynności związane z przetwarzaniem lnu.
Tradycją jesiennej imprezy w Ochli stało się, że co roku zespół ludowy "Watra" z Brzeźnicy prezentuje "Łupaczkę z tańcem, czyli żniwa kukurydziane po bukowińsku". W programie artystycznym będzie też widowisko teatralne pt. "Jak to z lnem było".
Podczas imprezy, która potrwa od godz. 10 do 16, będzie można zwiedzić ekspozycje i posilić się na stoiskach małej gastronomii.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę