Istnieje dość powszechna opinia, że rolnicy są tą grupą społeczną, która najwięcej skorzystała na wejściu Polski do Unii Europejskiej. Czy jest tak rzeczywiście?
Czy taka opinia ma realne uzasadnienie we wzroście dochodów gospodarstw? Niewątpliwie łatwo jest powiedzieć, że do gospodarzy zaczął płynąć strumień pieniędzy z wielu unijnych programów i w związku z tym mieszkańcom wsi żyje się lepiej.
Jednak natychmiast odzywają się głosy, że unijne pieniądze nie trafiają do wszystkich, a brak kredytów preferencyjnych i inne zasady skupu interwencyjnego znacznie obniżyły dochody rolników.
Jaka jest dochodowość gospodarstw rolnych widziana z perspektywy kilku lat ich rozwoju? Czy gospodarstwa bogacą się czy ubożeją? Który z modeli gospodarstwa jest najbardziej dochodowy i jaka jest dynamika wzrostu tych dochodów?
Na te tematy dyskutować będą zaproszeni do studia goście, eksperci, politycy i przedstawiciele administracji państwowej decydujący o kierunkach przemian zachodzących w tym sektorze gospodarki.