Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Krytycznie o sytuacji

24 listopada 2009
Krytycznie o sytuacji, w jakiej obecnie znaleźli się polscy rolnicy wypowiadają się w pierwszej kolejności posłowie Prawa i Sprawiedliwości. Krzysztof Jurgiel, były minister - obecnie wiceprzewodniczący sejmowej komisji rolnictwa uważa, że największą słabością w prowadzonej polityce rolnej rządu to brak strategii w odniesieniu do poszczególnych branż. Brakuje również troski rządu o sprawy polskiej wsi na forum Unii Europejskiej.

Rosnące ceny środków do produkcji rolnej, opóźnienie w wykorzystaniu środków Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i polityki spójności, zdestabilizowane rynki rolne, niskie ceny zbóż, warzyw, mięsa i mleka, wreszcie chaos w administracji rolnej to kolejne słabości wykazywane w bieżącej polityce. Dochodzą do tego jeszcze; zła sytuacja dochodowa rolników; brak aktywnej polityki społecznej; niszczenie polskiego rynku cukru poprzez zamykanie cukrowni; brak skutecznego pakietu antykryzysowego i brak reakcji na słuszne dezyderaty sejmowej komisji rolnictwa.

Premier Donald Tusk, przedstawiając exposé nowego rządu w listopadzie 2007 r., oparł politykę rolną na pięciu filarach, które sformułował m.in. następująco: aktywna polityka wobec Komisji Europejskiej, która miała sprowadzać się do utrzymania uproszczonego systemu dopłat rolniczych jako fundamentu wspólnej polityki rolnej.

Jak to wygląda w praktyce? Aktywna polityka wobec Komisji Europejskiej to poparcie przez ministra Marka Sawickiego porozumienia ministrów rolnictwa w sprawie przeglądu wspólnej polityki rolnej, zawartego 20 listopada 2008 r. Dla Polski porozumienie - jak zaznacza na swym blogu poseł Krzysztof Jurgiel - jest niekorzystne, zawiera bowiem szereg rozwiązań, które obniżą, wpłyną na mniejszą konkurencyjność gospodarstw polskich rolników.

Podając kolejne przykłady poseł wskazuje na zasadę wzajemnej zgodności - nie uregulowano kwestii uproszczenia wzajemnej zgodności poza ustaleniem, że państwa członkowskie nie muszą naliczać kar mniejszych niż 100 euro. Drugie: uprawy energetyczne - zlikwidowano płatności do upraw energetycznych. Rynek owoców miękkich - likwidacja od 2012 r. płatności do owoców miękkich, tzn. malin i truskawek, wprowadzonych na wniosek Polski w 2007 r. Albo oddzielenie wsparcia w sektorach - likwidacja od 2012 r. wsparcia powiązanego z produkcją w sektorach suszu paszowego, lnu, konopi uprawianych na włókno oraz skrobi ziemniaczanej. W sprawie rynku tytoniowego - od 2010 r. maja być zniesione płatności bezpośrednich w formie powiązanej z produkcją w sektorze tytoniu. Rynek mleka - likwidacja kwot mlecznych od 2015 r., jak również likwidacja dopłat do prywatnego przechowywania serów oraz dopłat do zakupu śmietanki, masła i masła skoncentrowanego. I jeszcze kilka przykładów: rynek zbóż - wprowadzono limit 3 mln ton w skali Unii Europejskiej dotyczący prowadzenia skupu interwencyjnego pszenicy. Wreszcie rynek mięsa wieprzowego - zlikwidowano możliwość skupu interwencyjnego mięsa wieprzowego.

Tyle pisze na swoim blogu poseł Krzysztof Jurgiel. Równie krytyczne głosy ze strony posłów opozycji usłyszeć można na posiedzeniach komisji rolnictwa w Sejmie.

POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę