Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

KRIR o dopłatach do materiału siewnego

5 marca 2012
Zarząd  Krajowej Rady Izb Rolniczych zwrócił   Ministra Finansów Jan  Vincenta Rostowskiego  o akceptację projektu rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie stawek dopłat do 1 ha powierzchni gruntów ornych obsianych lub obsadzonych materiałem siewnym kategorii elitarny lub kwalifikowany - informuje Wojciech Petera, rzecznik prasowy zarządu KRIR.
Projekt ten trafił do konsultacji społecznych we wrześniu 2011 roku i wzbudził duże nadzieje rolników gdyż przewidywał waloryzację stawek dopłat, nie zmienianych od 2008 roku.
W Polsce zużycie kwalifikowanego materiału siewnego jest około dziesięć razy niższe niż przeciętnie w Unii Europejskiej i w ostatnich latach zmniejszyło się ze względu na coraz wyższe ceny nasion kategorii elitarny i kwalifikowany - czytamy w komunikacie KRIR.
Ponadto wysokość dopłat bezpośrednich w Polsce jest znacznie niższa niż w wielu krajach UE-15, co wpływa bezpośrednio na uzyskiwane dochody z 1 ha.
W 2010 roku odnotowano znaczący spadek eksportu ziarna zbóż z Polski. Wartość eksportu zmalała z 423,3 mln EUR do 296 mln. EUR. Nieznacznie wzrosła wartość importu, wskutek tego saldo w handlu ziarnem zbóż pogorszyło się z plus 213 mln EUR do 48 mln EUR. Na taki wynik handlu wpłynęła oprócz sytuacji na rynkach światowych niska jakość oferowanego ziarna, spowodowana min. użyciem do siewu materiału nasiennego z własnej produkcji.
- Dofinansowanie zakupu kwalifikowanego materiału siewnego zachęca rolników do wysiewu nasion wysokiej jakości, wdrażania postępu biologicznego poprzez wprowadzanie nowych odmian, co niesie ze sobą wiele pozytywnych skutków ekonomicznych i środowiskowych. Dodatkową korzyścią dla rolnika i środowiska jest to, że nasiona zakupione w firmach specjalizujących się w produkcji kwalifikowanego materiału siewnego są już gotowe do siewu, zabezpieczone przed chorobami siewek, zaprawione odpowiednimi środkami ochrony roślin za pomocą specjalistycznego i bezpiecznego sprzętu. Należy pamiętać, że zaprawy nasienne to substancje I, II klasy toksyczności groźne dla zdrowia i środowiska – mówi Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Ponadto  wysiewając nasiona wysokiej jakości możemy osiągać wyższe plony, lepsze zbiory z hektara, stosować nowoczesne odmiany dostosowane do potrzeb przemysłu i konsumenta końcowego.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę