Korzystniejsze zasady wyliczania kapitału początkowego
2 października 2013
Weszła w życie 1 października nowelizacja ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowela ta wprowadza ona korzystniejsze zasady wyliczania tzw. kapitału początkowego przez ZUS osobom, które do jego ustalenia wskazały m.in. rok kalendarzowy przepracowany przez nie tylko w części. Kapitał początkowy to składki zgromadzone przez ubezpieczonego przed reformą emerytalną z 1999 r.
Nowelizacja obejmuje wszystkie osoby, które z jakichkolwiek przyczyn nie przepracowały całego roku kalendarzowego, ponieważ np. korzystały z urlopu wychowawczego, były bezrobotne lub służyły w wojsku. W myśl nowych przepisów przy ustalaniu kapitału początkowego osoby te będą miały uwzględniany stosunek swoich zarobków za faktycznie przepracowane miesiące do przeciętnego krajowego wynagrodzenia za ten czas, a nie za cały rok, jak to było do tej pory.
Zgodnie z ustawą osoby, która mają już ustalony kapitał początkowy, mogą złożyć wniosek do ZUS o jego przeliczenie zgodnie z nowymi zasadami. Pozostałym osobom ZUS przeliczy ich kapitał według nowych zasad, o ile będzie to dla nich korzystniejsze.