Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konieczna jest interwencja na rynku mleka

5 stycznia 2016
Wiktor Szmulewicz, prezes  Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz prezesem zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. -  Waldemarem Brosiem oraz  Marcinem Hydzikiem ,prezesem Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka i Wojciechem Derengiewiczem wiceprezesem Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy  10 kwietnia  przedstawili Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi  Markowi Sawickiemu, wspólne stanowisko w sprawie pogarszającej się sytuacji na rynku mleka.
 W ostatnich tygodniach  bowiem sytuacja na rynku mleka zdecydowanie się pogarsza. Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich obecnie są zdecydowanie niższe niż uzyskiwane jeszcze w styczniu br. Ponadto, sytuację dodatkowo pogarsza brak zainteresowania produktami mleczarskimi ze strony eksporterów. Do tego dochodzi fakt, że zapasy systematycznie rosną zapasy w magazynach.
Gdyby taka sytuacja się utrwaliła i utrzymywała w ciągu całego roku byłaby to ciężka sytuacji nie tylko dla zakładów przerabiających mleko, ale również dla rolników - producentów mleka. Przy obecnych cenach zbytu artykułów mleczarskich, które prawdopodobnie będą jeszcze niższe - należy liczyć się z dość drastyczną obniżką cen skupu mleka. Niektóre prognozy zmierzają nawet w kierunkach obniżenia tych cen do poziomu 1,00 -1,10 zł/ltr, co byłoby niezwykle niekorzystne dla przyszłości produkcji mleka w Polsce. Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do sytuacji jak to było w latach 2008-2009 – Wydaje się zasadnym, że należy zacząć podejmować działania na szczeblu UE w celu uruchomienia instrumentów rynkowego wsparci – informuje Wiktor Szmulewicz..
Dlatego  zdaniem  wymienionych wcześniej organizacji należy w pierwszej kolejności uruchomić dopłaty eksportowego do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku i masła, a w następnej kolejności do serów. Interwencja na rynku masła, przy obecnie obowiązującej cenie, tj. 246,39 EUR/100kg i cenie jego skupu 221,75 EUR/100 kg w ramach limitu 30 tys. - może nie przynieść zamierzonych efektów.
W Piśmie skierowanym do szefa resortu rolnictwa  organizacje zadeklarowały też  swoje merytoryczne wsparcie Ministrowi, które pomoże w przekonaniu partnerów UE o konieczności podjęcia interwencji na rynku mleka.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę