Wiktor Szmulewicz, prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych wraz prezesem zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. - Waldemarem Brosiem oraz Marcinem Hydzikiem ,prezesem Zarządu Związku Polskich Przetwórców Mleka i Wojciechem Derengiewiczem wiceprezesem Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy 10 kwietnia przedstawili Ministrowi Rolnictwa i Rozwoju Wsi Markowi Sawickiemu, wspólne stanowisko w sprawie pogarszającej się sytuacji na rynku mleka.
W ostatnich tygodniach bowiem sytuacja na rynku mleka zdecydowanie się pogarsza. Ceny zbytu podstawowych artykułów mleczarskich obecnie są zdecydowanie niższe niż uzyskiwane jeszcze w styczniu br. Ponadto, sytuację dodatkowo pogarsza brak zainteresowania produktami mleczarskimi ze strony eksporterów. Do tego dochodzi fakt, że zapasy systematycznie rosną zapasy w magazynach.
Gdyby taka sytuacja się utrwaliła i utrzymywała w ciągu całego roku byłaby to ciężka sytuacji nie tylko dla zakładów przerabiających mleko, ale również dla rolników - producentów mleka. Przy obecnych cenach zbytu artykułów mleczarskich, które prawdopodobnie będą jeszcze niższe - należy liczyć się z dość drastyczną obniżką cen skupu mleka. Niektóre prognozy zmierzają nawet w kierunkach obniżenia tych cen do poziomu 1,00 -1,10 zł/ltr, co byłoby niezwykle niekorzystne dla przyszłości produkcji mleka w Polsce. Musimy zrobić wszystko, aby nie dopuścić do sytuacji jak to było w latach 2008-2009 – Wydaje się zasadnym, że należy zacząć podejmować działania na szczeblu UE w celu uruchomienia instrumentów rynkowego wsparci – informuje Wiktor Szmulewicz..
Dlatego zdaniem wymienionych wcześniej organizacji należy w pierwszej kolejności uruchomić dopłaty eksportowego do pełnego i odtłuszczonego mleka w proszku i masła, a w następnej kolejności do serów. Interwencja na rynku masła, przy obecnie obowiązującej cenie, tj. 246,39 EUR/100kg i cenie jego skupu 221,75 EUR/100 kg w ramach limitu 30 tys. - może nie przynieść zamierzonych efektów.
W Piśmie skierowanym do szefa resortu rolnictwa organizacje zadeklarowały też swoje merytoryczne wsparcie Ministrowi, które pomoże w przekonaniu partnerów UE o konieczności podjęcia interwencji na rynku mleka.