Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Konferencja prasowa ministra Sawickiego

29 listopada 2007
Na wczorajszej konferencji prasowej minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki poinformował o rozmowach i ustaleniach, jakie miały miejsce podczas posiedzenia Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, która odbyła się w dniach 26-27 listopada br. w Brukseli.

Posiedzenie dotyczyło wielu spraw. Komisarz Mariann Fischer Boel przedstawiła zgodę Komisji Europejskiej na uruchomienie, w najbliższym czasie, dopłat do eksportu wieprzowiny na rynki trzecie. Jak podkreślił minister Marek Sawicki, strona Polska zabiegała o podjęcie takiej decyzji w związku z trudną sytuacją na rynku wieprzowiny nie tylko w naszym kraju, ale także w całej Unii Europejskiej. Szef resortu rolnictwa zaznaczył jednocześnie, że wprowadzenie w życie tego mechanizmu będzie oznaczało zakończenie dopłat do prywatnego przechowywania półtusz wieprzowych. Szczegóły tego rozwiązania przekazane będą państwom członkowskim w najbliższych dniach.

Minister Marek Sawicki poinformował także o rozmowach w sprawie propozycji reformy Wspólnej Polityki Rolnej. Ministrowie zgadzają się co do kierunku zmian dotyczących ograniczenia dopłat dla gospodarstw wielkoobszarowych. Minister Rolnictwa Francji opowiedział się za utrzymaniem budżetu na rolnictwo po roku 2013 na poziomie co najmniej równym obecnemu.

Komisarz ds. Rolnictwa Mariann Fischer Boel zgodziła się na utrzymanie uproszczonego systemu płatności SAPS w Polsce i innych nowych krajach członkowskich co najmniej do 2013 roku.
Ministrowie dyskutowali także o cross compliance. Wynikające z tych uregulowań obowiązki miałyby być wprowadzane stopniowo, w kolejnych latach, najpierw przepisy dotyczące ochrony środowiska, następnie zdrowia zwierząt i w końcu dobrostanu zwierząt.

Podjęte były również rozmowy w sprawie stopniowego zwiększania limitów kwot mlecznych. Zdaniem ministra Marka Sawickiego „realne jest stopniowe zwiększanie tych kwot o co najmniej 2% rocznie”. Decyzja w tej sprawie ma zapaść najpóźniej do marca 2008 roku. Ministrowie rolnictwa Francji, Finlandii i Niemiec wyrażali opinie, że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o zniesieniu limitów produkcji mleka w 2015 roku.

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki rozmawiał także z Komisarzem ds. Zdrowia i Ochrony Konsumentów Markosem Kyprianou w sprawie doprowadzenia do jak najszybszego, trójstronnego spotkania Federacja Rosyjska – Unia Europejska – Polska w sprawie rozwiązania kwestii rosyjskiego embarga na polskie produkty rolno-spożywcze.
Odbyło się również spotkanie szefa polskiego resortu rolnictwa z Komisarzem ds. Rybołówstwa Joe Borgiem. Dotyczyło ono niezwykle istotnej sprawy połowów dorsza przez polskich rybaków. Minister Marek Sawicki poinformował, że na rozmowy na ten temat, w przyszłym tygodniu pojedzie do Brukseli sekretarz stanu Kazimierz Plocke. Jak podkreślił minister Marek Sawicki „strona polska będzie bardzo dobrze przygotowana do tego spotkania”.

Podczas posiedzenia unijnych ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa uzyskano także zgodę na stosowanie słowa „wino” i nazwy użytego owocu do konstytuowania nazw handlowych wyrobów uzyskanych z innych surowców niż winogrono. Mając już przywrócony zezwalający na to przepis, przekonaliśmy UE do tego, aby uzupełnić go o możliwość stosowania innych nazw zawierających słowo „wino”. Takie uzupełnienie jest niezbędne, aby można było nadal stosować nazwę „wino owocowe”.
Szef resortu rolnictwa Marek Sawicki przeprowadził również rozmowy z ministrami rolnictwa Francji, Niemiec, Finlandii i Rumunii.


POWIĄZANE

Tomasz Ognisty nie ustaje w walce o ziemię dla rolników. V-ce przewodniczący rol...

Współczesne rolnictwo, podobnie jak wiele innych gałęzi gospodarki, musi sprosta...

Świat kasyn internetowych jest niezmiernie ciekawy dla graczy głównie z uwagi na...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę