Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Koncepcja prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej do końca września

24 września 2013
Jak podał portal RadioMaryja.pl, do końca września ma być gotowa koncepcja prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej – zapowiedział minister skarbu Włodzimierz Karpiński. Nie chciał on jednocześnie ujawniać szczegółów przygotowywanej koncepcji prywatyzacji.

Minister skarbu przypomniał, że ma tu miejsce szczególny tryb prywatyzacyjny – opisany w ustawie o przekształceniach własnościowych w przemyśle cukrowniczym.

Zdaniem Stanisława Lubaśa, przewodniczącego Sekcji Krajowej Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność” zapowiedzi ministra skarbu są dość ogólne.

- W tej chwili zasadniczą sprawą dla prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej „Polski Cukier” jest cena akcji, ponieważ Ministerstwo Skarbu Państwa wzięło dywidendy za rok bieżący i zaliczkowo za rok przyszły. To jest ok. 600 mln zł. Te pieniądze miały pracować na rzecz prywatyzacji. Ta zaliczkowa dywidenda w wysokości 150 mln wpłynie do Skarbu Państwa, ta miała zasilić konta pracowników. W tej sytuacji jedynym wyjściem jest ustalenie rozsądnej ceny zakupu akcji – tzn. takiej, która uwzględni to, że Skarb Państwa pobrał dywidendę; stąd też liczyłem na jakieś bardziej szczegółowe rozwiązania, które zostaną zaproponowane – mówił Stanisław Lubaś.
Stanisław Lubaś dodał, że ten rząd wyczerpał już możliwości jakiegokolwiek dialogu i jakichkolwiek sensownych rozwiązań.

- Najlepszym rozwiązaniem jest zakończenie misji tego rządu, dlatego, że nie jest on już w stanie rozmawiać z pracownikami, ze związkami zawodowymi, ze społeczeństwem. W tej chwili przynosi on coraz gorsze skutki, ale puki trwa, musimy rozmawiać i będziemy rozmawiać; natomiast przemawia przez nas gorycz, że ta prywatyzacja, która mogła być rzeczywiście wzorcową i pokazać inną twarz tego liberalnego rządu – że potrafi myśleć o polskich pracownikach, o polskich plantatorach buraków cukrowych moim zdaniem została bezpowrotnie stracona – stwierdza przewodniczący Sekcji Krajowej Przemysłu Cukrowniczego NSZZ „Solidarność”.
W kwietniu ministerstwo zamknęło proces prywatyzacji Krajowej Spółki Cukrowej, była to druga próba sprzedania spółki. Pierwsza została unieważniona w marcu 2012 r. Wznowienia procesu prywatyzacyjnego domagali się plantatorzy buraków cukrowych, którzy utworzyli komitet protestacyjny i organizowali pikiety przed cukrowniami należącymi do KSC.



POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę