Senacka komisja rolnictwa opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek znowelizowanej ustawy o paszach. Zakłada ona możliwość karmienia zwierząt paszami GMO do końca 2016 r.
Uchwalona przez Sejm w połowie lipca br. nowelizacja ustawy o paszach wydłuża okres stosowania pasz GMO. Natomiast nie zmienia innych przepisów. W ustawie uchwalonej w 2006 r. został wpisany zakaz stosowania pasz genetycznie modyfikowanych, ale miał zacząć obowiązywać od 2008 r. Nie wszedł on w życie, gdyż posłowie zdecydowali o przesunięciu jego obowiązywania o kolejne cztery lata - do końca 2012 r. Teraz moratorium na wejście w życie tego zakazu jest przesuwane o następne cztery lata.
Przeciwnicy GMO argumentują, że na całym świecie nadal pojawiają się przypadki zachorowań, a nawet śmierci zwierząt z powodu zaburzeń metabolicznych wynikających ze spożycia genetycznie modyfikowanej żywności. Produkty pochodzące ze zwierząt karmionych genetycznie modyfikowaną paszą zawierają pozostałości GMO.
Opozycja uważa, że rząd powinien przygotować ustawę, w której nakreśli harmonogram działań pozwalający na wyeliminowania pasz genetycznie modyfikowanych z żywienia zwierząt. Jej zdaniem należy wspierać produkcję upraw roślin białkowych w naszym kraju. Przeciwnicy GMO ostrzegają, że lobby paszowe dociera do różnych organizacji rolniczych przekonując o potrzebie importu.