Ptak_Waw_CTR_2024
TSW_XV_2025

Komisja Europejska zatwierdziła

16 grudnia 2014
Komisja Europejska zatwierdziła 12 grudnia  pierwsze trzy spośród 118 programów rozwoju obszarów wiejskich (PROW) mających na celu poprawę konkurencyjności rolnictwa UE, ochronę krajobrazu i klimatu, a także umacnianie struktury gospodarczej i społecznej społeczności wiejskich w okresie do roku 2020. 118 wieloletnich programów działających na szczeblu krajowym lub regionalnym otrzymuje wsparcie UE za pośrednictwem Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW) – są to środki w wysokości 95,6 mld euro na lata 2014–2020. Dodatkowe finansowanie pochodzi ze źródeł krajowych, regionalnych i prywatnych. Oprócz przyjętych dziś programów – krajowych programów Danii,Polski i Austrii – przed końcem roku planuje się przyjąć kolejne 6 programów. Oznacza to, że rozliczone będą programy warte ponad 20 mld euro.
- Europejskie obszary wiejskie – dzięki sektorowi rolnemu i wielu innym rodzajom działalności gospodarczej – zapewniają nam miejsca pracy, możliwości wypoczynku i rekreacji, piękno przyrody i miejsca, w których przyjemnie żyje się i pracuje. Trzeba je jednak wspierać, by uwolnić ich pełny potencjał. Właśnie takie wsparcie ma na celu kolejna generacja programów rozwoju obszarów wiejskich. Zatwierdziliśmy  pierwsze 3 programy, a kolejne 6 zostanie zatwierdzonych w przyszłym tygodniu. Obejmują one około 22% wydatków na rozwój obszarów wiejskich z budżetu UE. Szacujemy, że programy obejmujące blisko jedną trzecią finansowania zostaną rozliczone przed Wielkanocą .Jednym z największych atutów naszej koncepcji rozwoju obszarów wiejskich jest wyodrębnienie sześciu głównych priorytetów, jednak to poszczególne państwa członkowskie lub regiony opracują programy, które odpowiadają ich sytuacji .Dobre przykłady widzimy już dziś: polski program zakłada utworzenie ponad 22 tys. miejsc pracy, pomoc inwestycyjną dla około 200 tys. gospodarstw i ustanowienie około 1 800 grup producentów – mówi Phil Hogan, unijny  komisarz do spraw rolnictwa i obszarów wiejskich
Rozwój obszarów wiejskich stanowi tzw. drugi filar wspólnej polityki rolnej, zapewniając państwom członkowskim unijne środki finansowe do celów zarządzania na poziomie krajowym lub regionalnym w ramach wieloletnich, współfinansowanych programów. Przewiduje się, że we wszystkich 28 państwach członkowskich powstanie w sumie 118 programów.

Nowe rozporządzenie w sprawie rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014–2020 dotyczy sześciu priorytetów gospodarczych, środowiskowych i społecznych, programy zaś zawierają jasne cele określające zamierzenia, które należy zrealizować. Ponadto w celu lepszej koordynacji działań i zmaksymalizowania synergii z innymi europejskimi funduszami strukturalnymi i inwestycyjnymi (ESIF) z każdym państwem członkowskim uzgodniono umowę o partnerstwie, w której określono ogólną strategię w odniesieniu do finansowanych przez UE inwestycji strukturalnych.


POWIĄZANE

Główny Inspektorat Sanitarny wydaje coraz więcej ostrzeżeń publicznych dotyczący...

Uprawa soi przy wsparciu technologii – ciekawy kierunek dla polskich rolników Ar...

Najnowsze dane GUS pokazały zaskakująco wręcz dobre dane na temat aktywności dew...


Komentarze

Bądź na bieżąco

Zapisz się do newslettera

Każdego dnia najnowsze artykuły, ostatnie ogłoszenia, najświeższe komentarze, ostatnie posty z forum

Najpopularniejsze tematy

gospodarkapracaprzetargi
Nowy PPR (stopka)
Jestesmy w spolecznosciach:
Zgłoś uwagę